Skip to main content
Jak usunąć włókniaki na szyi?

Jak usunąć włókniaki na szyi?

Opis dla: Jak usunąć włókniaki na szyi?

Włókniaki to łagodne zmiany skórne o charakterze nowotworowym, które mogą przybierać różne formy i rozmiary. Zazwyczaj są niegroźne dla zdrowia pacjenta, ale już sama ich obecność może budzić niepokój, a także powodować dyskomfort i stanowić problem natury estetycznej. Na szczęście, usunięcie włókniaków, np. z okolicy szyi, jest stosunkowo proste i szybkie, a wykonasz je w gabinecie medycyny estetycznej.

Czym są włókniaki?

Włókniaki to łagodne narośla na skórze, przypominające guzki, tworzące się w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej. Mogą występować w różnych miejscach ciała, m.in. na szyi, pod pachami, na tułowiu, a także w macicy.

Włókniaki najczęściej są dosyć małe i nie powodują objawów bólowych, ale zlokalizowane w miejscu narażonym na kontakt z odzieżą czy inne bodźce, mogą powodować dyskomfort i jest duża szansa, że ulegną naruszeniu, np. naderwaniu.

Włókniaki miękkie i twarde – czym się różnią?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje włókniaków – miękkie oraz twarde.

Włókniaki miękkie powstają z luźnej, włóknistej tkanki łącznej, bardzo często są zapisane w genach. Lubią pojawiać się w większej ilości, są miękkie w dotyku, ukrwione, ale w bardzo niewielkim stopniu unerwione. Występują nawet u 25% populacji, a prawdopodobieństwo ich pojawienia rośnie wraz z wiekiem. Ich tworzeniu się sprzyjają zaburzenia metaboliczne oraz endokrynologiczne, związane np. z cukrzycą, insulinoopornością czy otyłością.

W początkowej fazie są bardzo małe, ale najczęściej rosną do około 2-3 cm. Szczególnie często obserwuje się je w okolicy pach, pachwin, na szyi i powiekach. Choć nie są bolesne, potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Włókniaki twarde, inaczej podskórne, występują zazwyczaj pojedynczo i mają charakter nabyty. Są zbite i twarde w dotyku, przesuwają się pod naciskiem i przyjmują kolor od czerwonego po brunatny. Nie wywołują bólu, rosną do około 1 cm średnicy. Powstają najczęściej w wyniku przebytego miejscowego stanu zapalnego, np. po ranie, pękniętym mieszku włosowym lub ukąszeniu owada.

Jeśli konieczne jest usunięcie włókniaków twardych, zazwyczaj wykorzystuje się zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu guzka i wysłaniu go do badania histopatologicznego. Zdarza się, że ta odmiana narośli jest dość mocno ukrwiona i konieczne jest założenie szwów, dlatego najlepiej taki zabieg wykonywać w renomowanych klinikach pod okiem specjalistów, na przykład w Bieńkowscy Clinic.

Jak są usuwane miękkie włókniaki na szyi?

O metodzie usunięcia włókniaka miękkiego powinien zdecydować lekarz, po dokładnym badaniu i wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn pojawienia się guzka na skórze. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, najczęściej wykonuje się to poprzez zabieg laserowy.

Usuwanie włókniaków przy użyciu ablacyjnego lasera CO2 to zabieg nieinwazyjny, który przeprowadza się ambulatoryjnie, co oznacza, że ​​pacjent może wrócić do domu tego samego dnia. Po miejscowym znieczuleniu wybranego obszaru skóry kremem z lidokainą, specjalista kieruje głowicę emitującą wiązkę światła laserowego na zmianę skórną. Energia, docierając do przerośniętej tkanki, powoduje podgrzanie cząsteczek wody śródkomórkowej włókniaka i ich odparowanie oraz kontrolowane termiczne mikrouszkodzenia w strukturze guzka. Dochodzi do jego bezkrwawego usunięcia. Precyzyjne działanie lasera nie pozostawia blizn ani uszkodzeń okolicznych struktur lub naskórka.

Zabieg laserowy usuwa włókniaki poprzez odparowanie tkanki, a nie jej wycięcie, dlatego nie może być przeprowadzony w przypadku zmian wymagających poddania dokładnej oceny pod mikroskopem.

Elektroresekcja włókniaków miękkich

Drugim sposobem na pozbycie się włókniaka z szyi jest zabieg elektrokoagulacji. Polega na zastosowaniu prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości do termicznego uszkodzenia zmienionych tkanek, które pociąga za sobą niszczenie i denaturację struktur białkowych w guzku.

Podobnie do zabiegu laserowego, elektrokoagulacja nie wiąże się z ryzykiem powikłań ani nie uszkadza sąsiednich struktur.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-