Skip to main content
Usuwanie blizn po samookaleczeniu

Usuwanie blizn po samookaleczeniu

Opis dla: Usuwanie blizn po samookaleczeniu

Napięcie związane z problemami osobistymi lub trudną sytuacją życiową zwykle poszukuje swojego ujścia. Część osób radzi sobe z nadmiarem nagromadzonych emocji, dokonując samookaleczenia. Wiele z nich po fakcie żałuje podjętej decyzji. Ślady na ciele nie pozwalają im jednak o niej zapomnieć. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna umożliwia skuteczne i bezpieczne usuwanie blizn. Jak przebiega taki zabieg? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Jak powstaje blizna?

Blizna to ślad na ciele powstający w procesie gojenia się skóry po urazie. Najczęściej objawia się zgrubieniem tkanek i zmianą pigmentacji. Bezpośrednią przyczyną powstania blizny są zwykle głębokie uszkodzenia tkanek, takie jak rany (po wypadku, operacji etc.), oparzenia czy skaleczenia. Powstanie blizny może też być związane z toczącym się procesem chorobowym, którego objawy uwidaczniają się na skórze. Do takich chorób należą m.in. ospa oraz trądzik różowaty.

W zależności od rodzaju i głębokości urazu, a także indywidualnych cech danego organizmu, blizna powstała w wyniku gojenia może mieć różny wygląd. Niektóre ślady tego typu są wklęsłe lub wypukłe (zagłębiają się w skórę lub wystają poza jej powierzchnię). Jest to związane z utratą lub nadmiernym rozrostem tkanek w trakcie procesu gojenia i uważane za stan nieprawidłowy.

Niektóre blizny z czasem samoistnie bledną i stają się coraz mniej widoczne. Jeżeli do ich powstania dochodzi w sposób kontrolowany (np. w wyniku cesarskiego cięcia), można wspomagać ten proces poprzez odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Skuteczną techniką jest tu masaż oraz umiejętne rozciąganie i rozgrzewanie tkanek w taki sposób, aby pobudzić ich mikrokrążenie. Wspomagająco w leczeniu blizn działają także zabiegi medycyny estetycznej.

Jak przebiega usuwanie blizn?

Blizny są śladami na ciele, które zazwyczaj utrzymują się trwale. Nie oznacza to, że z czasem nie zmieniają swojego kształtu czy widoczności, jednak należy pamiętać, że proces ten może przebiegać w obu kierunkach. Choć świeża blizna zazwyczaj z czasem blednie i jaśnieje, może też rozszerzać się, zajmując coraz większy obszar ciała.

Blizny po samookaleczeniu najczęściej powstają w procesie gojenia się ran ciętych. Są to rany o gładkich, ostrych i regularnych brzegach. Mogą być płytkie lub głębokie i obejmować różne warstwy i rodzaje tkanek, w tym skórę, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne oraz nerwy.

W gabinetach medycyny estetycznej usuwanie blizn najczęściej przeprowadza się metodą laseroterapii. Polega ona na oddziaływaniu na skórę przy pomocy skupionego światła. Wywoływany w ten sposób efekt termiczny doprowadza do koagulacji białek oraz wszczęcia przez organizm procesów regeneracyjnych. W ten sposób dochodzi do przyspieszonej wymiany komórkowej i zastąpienia starej, uszkodzonej skóry przez nową. Następuje również wzmożona produkcja kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność i sprężystość tkanek.

Laseroterapia jest procesem mało inwazyjnym. Zwykle nie narusza naskórka, choć niekiedy, w wyniku zastosowania silniejszych wiązek świetlnych, może dojść do wystąpienia niewielkiego krwawienia. Zabieg jest również praktycznie bezbolesny. Dyskomfort związany z ciepłem emitowanym przez urządzenie medyczne jest łagodzony poprzez owiewanie skóry w miejscu zabiegowym strumieniem chłodnego powietrza.

Nie każda blizna jest leczona tym samym typem lasera. Obecnie w medycynie estetycznej dostępne są różne urządzenia podobnego typu, jednak emitujące wiązki świetlne o różnych długościach. Dobór właściwego sprzętu jest uzależniony od wyjściowego stanu skóry pacjenta, w tym pochodzenia, rozległości i głębokości blizny. Dlatego też laseroterapia musi być zaplanowana dla każdego pacjenta indywidualnie.

Szukając kliniki medycyny estetycznej dla siebie, warto upewnić się, że dane miejsce zatrudnia wykwalifikowany i doświadczony personel, który korzysta z bezpiecznych sprzętów i preparatów najnowszej generacji. Jeżeli szukasz zaufanego miejsca w swojej okolicy, zapoznaj się z ofertą naszych gabinetów w Bydgoszczy i Częstochowie. Zapraszamy!


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-