Skip to main content

Na czym polega obrzezanie?

Opis dla: Na czym polega obrzezanie?

Obrzezanie, praktyka znana od tysięcy lat, stanowi istotny element wielu kultur i religii na całym świecie. Choć jest jednym z najstarszych zabiegów chirurgicznych w historii ludzkości, wciąż budzi wiele kontrowersji i dyskusji. W krajach europejskich usunięcie napletka najczęściej jest podyktowane wskazaniami medycznymi. Jak wygląda taki zabieg?

Obrzezanie – zabieg wykonywany w ramach medycyny estetycznej

Obrzezanie polega na chirurgicznym wycięciu części lub całości skóry napletka, przy znieczuleniu miejscowym. Obrzezanie, choć tradycyjnie kojarzone głównie z praktykami kulturowymi i religijnymi, jest także przeprowadzane ze względów estetycznych, terapeutycznych oraz profilaktycznych. Według WHO poddaje mu się około 30% mężczyzn, co sprawia, że to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie.

Napletek to luźny fałd skórno-śluzówkowy pokrywający żołądź penisa. Jego główną funkcją jest ochrona delikatnej tkanki żołędzi oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności i czystości w okolicach prącia. Ponadto napletek może decydować o intensywności doznań seksualnych oraz komforcie podczas stosunku.

W dzisiejszym społeczeństwie coraz więcej mężczyzn decyduje się na obrzezanie z powodów estetycznych. Częstą motywacją jest także chęć poprawy higieny intymnej i zmniejszenie ryzyka infekcji. Obrzezanie może również pomóc w radzeniu sobie z pewnymi problemami zdrowotnymi.

Wskazania do wykonania zabiegu chirurgicznej resekcji napletka

Wskazania do obrzezania zawsze powinny być ustalone przez lekarza po przeprowadzeniu dokładnej oceny stanu zdrowia mężczyzny i rozważeniu ewentualnych korzyści oraz ryzyka związanego z przeprowadzeniem zabiegu.

W krajach europejskich obrzezanie wykonuje się najczęściej z powodu:

  • stulejki, czyli wrodzonego lub nabytego zwężenia ujścia napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi i może prowadzić do trudności z oddawaniem moczu lub powtarzających się infekcji dróg moczowych,
  • nawracających infekcji napletka i/lub żołędzi oraz pęcherza moczowego,
  • załupka,
  • krótkiego wędzidełka będącego przyczyną bólu lub dyskomfortu w trakcie stosunku płciowego,
  • podejrzenia zmian nowotworowych,
  • niektórych chorób wenerycznych,
  • zbyt długiego napletka.

Ponadto udowodniono, że zabieg obrzezania zmniejsza ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, infekcji bakteryjnych pochwy i HPV u partnerek. Znacznie spada także prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu prącia oraz zarażenia chorobami przenoszonymi droga płciową, w tym wirusem HIV.

Jak wygląda zabieg obrzezania?

Decydując się na zabieg w Bieńkowscy Clinic, pacjent najpierw odbywa konsultację lekarską, na której specjalista ocenia stan zdrowia, wykluczając ewentualne przeciwwskazania, wyjaśnia dokładnie przebieg obrzezania i omawia potencjalne ryzyko lub komplikacje.

W dniu planowanej operacji pacjent będzie poproszony o umycie i ogolenie okolic penisa, aby ułatwić wykonanie cięcia i maksymalnie podnieść sterylność operacji. Resekcja napletka jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym lidokainą, co pozwala na czasowe, ale całkowite zniesienie czucia w tym miejscu.

Podczas zabiegu lekarz chirurg ocenia, ile skóry napletka wymaga usunięcia i przy użyciu diatremy chirurgicznej dokonuje resekcji, starając się zachować estetyczny wygląd penisa i zminimalizować ryzyko krwawienia oraz komplikacji.

Po zakończeniu operacji pacjentowi zostają przekazane dokładne zalecenia dotyczące pielęgnacji oraz procesu rekonwalescencji. Pozostaje także pod stałą opieką telefoniczną, a po 2-3 dniach wskazana jest wizyta kontrolna w klinice.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg resekcji napletka?

Aby mieć pewność, że zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty i nie pojawią się żadne dolegliwości uboczne, obrzezanie najlepiej powierzyć doświadczonym specjalistom. O efekcie terapeutycznym decydują także użyte narzędzia, dostępna opieka pooperacyjna i przestrzeganie zaleceń.

Zabieg resekcji napletka najlepiej wykonywać w renomowanych klinikach medycyny estetycznej, takich jak Bieńkowscy Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-