Skip to main content

Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice

Opis dla: Cellulit wodny a tłuszczowy – różnice

Cellulit, czyli tzw. skórka pomarańczowa, to powszechny problem estetyczny, z którym, w większym lub mniejszym stopniu, mierzy się większość kobiet. Mimo że jest niegroźny dla zdrowia, może znacząco obniżać pewność siebie i powodować kompleksy. W zależności od przyczyny powstania cellulit, występuje w kilku formach, różniących się od siebie pod względem zaawansowania i sposobów leczenia. Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?

Czym jest cellulit?

Cellulit, inaczej panikulopatia obrzękowa, to zwyrodnieniowe zmiany w tkance łącznej skóry o charakterze obrzękowo-włókniejącym. W wyniku oddziaływania różnych czynników dochodzi do niedotlenienia tkanki i zaburzenia procesu lipolizy (rozpadu tłuszczu), a w efekcie stopniowego twardnienia struktury skóry. Na jej powierzchni, zwłaszcza w okolicy brzucha, ud i pośladków, coraz bardziej wyczuwalne i widoczne są grudki lub nierówności, tzw. skórka pomarańczowa.

Cellulit może występować w różnej postaci i stopniu zaawansowania.  Co więcej, pojawia się bez względu na wiek czy wagę i niejednokrotnie ze złożonych przyczyn.

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit jest wynikiem interakcji różnych czynników, które zaburzają strukturę i funkcjonowanie tkanki tłuszczowej oraz tkanki łącznej podskórnej. Zaliczamy do nich m.in.:

  • nadmiar tkanki tłuszczowej, otyłość,
  • zaburzenia krążenia krwi i pracy układu limfatycznego,
  • zmiany hormonalne, m.in. nadmiar estrogenu, kortyzolu,
  • dietę bogatą w tłuszcze nasycone, cukry,
  • niewystarczającą aktywność fizyczną, siedzący tryb życia,
  • proces starzenia się,
  • podłoże genetyczne.

Rodzaje cellulitu – jak je rozpoznać?

Najprościej podzielić cellulit na wody i tłuszczowy. Mogą występować w postaci wiotkiej, twardej, obrzękowej lub mieszanej.

Cellulit wodny pojawia się wraz z nagromadzeniem wody w organizmie między komórkami tłuszczowymi, co prowadzi do zwiększonego obrzęku i utraty jędrności skóry. Występuje u kobiet bez względu na wiek, masę ciała czy poziom tkanki tłuszczowej. Czasami może być ledwie zauważalny, ponieważ nie odznacza się podczas zmiany pozycji, a skóra pozostaje jędrna i napięta. Może być spowodowany wahaniami hormonów, np. w drugiej fazie cyklu lub wysokoprzetworzoną dietą, sprzyjającą gromadzeniu wody.

Cellulit tłuszczowy bardzo często jest następstwem nieleczonego cellulitu wodnego. Wynika głównie z zaburzonego procesu lipolizy i gromadzenia się nadmiaru komórek tłuszczowych pod skórą. Skóra staje się wiotka, ma nierówną powierzchnię i wyraźnie wyczuwalne grudki. Cellulit tłuszczowy w chwili zmiany pozycji ulega przemieszczeniu. Jego przyczyny to m.in. otyłość, brak aktywności fizycznej, szybka utrata wagi, a czasami zaburzenia hormonalne.

Metody leczenia cellulitu

O ile z cellulitem wodnym można sobie poradzić poprzez zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną, suche szczotkowanie czy odpowiednią pielęgnację, o tyle cellulit tłuszczowy wymaga specjalistycznego podejścia.

W klinice Bieńkowscy Clinic pacjentki mogą skorzystać z szerokiej oferty zabiegów antycellulitowych, dobieranych w zależności od stopnia zaawansowania zmian oraz indywidualnych preferencji.

Dużym zainteresowaniem cieszy się lipomassage. To innowacyjna technika mechanicznego masażu próżniowego, przy użyciu odpowiedniego urządzenia. Specjalne głowice, wyposażone w mikrorolki i generujące podciśnienie, drenują i rozbijają tkankę podskórną, pozbywając się grudek i zwłóknień. Dzięki poprawie przepływu limfy masaż przyczynia się także do redukcji obrzęków, co w sumie przekłada się na zmniejszenie cellulitu i poprawę wyglądu skóry.

Drugi popularny zabieg stworzony do zaawansowanej terapii cellulitu, bez względu na jego rodzaj i stadium, to endolaser. W trakcie liposukcji laserowej endolaserem lekarz, poprzez mikronacięcie w skórze, wprowadza do tkanki tłuszczowej cienką sondę. Emituje ona precyzyjne fale energii ukierunkowane na zwalczanie trzech głównych przyczyn cellulitu – przecina zwłóknienia tkanek, rozbija, upłynnia i niszczy zgromadzone między nimi komórki tłuszczowe oraz pobudza syntezę kolagenu, poprawiając napięcie i jędrność skóry.

Wybór najlepszego zabiegu na pozbycie się cellulitu powinien być omówiony ze specjalistą podczas wizyty przedzabiegowej.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-