Skip to main content

Czy ginekomastia boli?

Opis dla: Czy ginekomastia boli?

Wyrzeźbiona sylwetka o napiętej na rozbudowanych mięśniach skórze to coś, co współcześnie postrzegane jest jako atrybut atrakcyjnego mężczyzny. Choć większość panów dąży do takiej figury, nie każdy jest w stanie ją osiągnąć. Często przeszkodę stanowi niedostateczna determinacja w dążeniu do celu. Zdarzają się też jednak sytuacje, w których niezadowalający wygląd klatki piersiowej jest wynikiem zaburzeń natury zdrowotnej. Czym jest ginekomastia? Czy jest bolesna? Jak się jej pozbyć? Aby poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj poniższy artykuł.

Co to jest ginekomastia?

Ginekomastia, czyli przerost gruczołów piersiowych u mężczyzny, to defekt estetyczny, który objawia się zniekształceniem sylwetki w okolicach sutkowych. Może występować jedno- lub obustronnie i najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej. Bywa mylony z lipomastią, czyli nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej w tych samych okolicach. W obu przypadkach efekt wizualny jest podobny i może kojarzyć się z kształtem kobiecych piersi. Z tego powodu większość mężczyzn dotkniętych tym problemem stara się go ukryć lub pozbyć.

Wystąpienie ginekomastii może wynikać z różnych przyczyn. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu tego defektu są m.in. nadwaga i otyłość, ale także zmiany hormonalne, niektóre choroby (takie jak nadczynność tarczycy) czy przyjmowanie niektórych leków. Nie bez znaczenia jest również występowanie u danej osoby skłonności genetycznych.

Przerost gruczołu piersiowego występuje szczególnie często u noworodków i niemowląt, jednak w większości wypadków stanowi naturalny stan fizjologiczny i zanika samoistnie do 1. roku życia. Problem może również wystąpić u chłopców w okresie pokwitania i ustąpić bez konieczności interwencji medycznej.

Czy ginekomastia boli? Jak ją rozpoznać?

Ginekomastia na ogół nie jest groźna dla zdrowia fizycznego. Może być natomiast źródłem kompleksów i skutkować spadkiem samopoczucia psychicznego. W większości wypadków nie występuje konieczność interwencji medycznej. Problem warto skonsultować z lekarzem, jeżeli utrzymuje się przez ponad 12 miesięcy lub jest nadal obecny po 17. roku życia młodego człowieka.

Innym impulsem do działania powinno być wystąpienie bólu, np. podczas rutynowego samobadania piersi. Jeżeli podczas dotykania okolic sutkowych pacjent odczuwa dyskomfort lub wyczuwa pod palcami zgrubienia bądź guzki, wskazana jest jak najszybsze przeprowadzenie fachowej diagnostyki i ewentualne wdrożenie leczenia.

Leczenie ginekomastii

Ginekomastię można usunąć różnymi sposobami, w zależności od zdiagnozowanej przyczyny problemu. Jeżeli jest nią nadmierna masa ciała, zaleca się wdrożenie diety i aktywności fizycznej, których celem jest redukcja zbędnych kilogramów. W przypadku, gdy przerost gruczołu piersiowego jest wywołany przyjmowaniem środków farmakologicznych, warto, w porozumieniu z lekarzem prowadzącym tę terapię, rozważyć zmianę preparatu lub jego dawkowania.

W niektórych przypadkach leczenie ginekomastii wymaga udziału chirurga lub lekarza medycyny estetycznej. Operacyjne usunięcie nadmiaru tłuszczu z okolic sutkowych zwykle przebiega na drodze liposukcji. W gabinetach Bieńkowscy Clinic praktykujemy nowoczesną liposukcję infradźwiękową N.I.L., która pozwala na maksymalne skrócenie okresu rekonwalescencji i zminimalizowanie dyskomfortu fizycznego po zabiegu. W niektórych przypadkach, poza odessaniem tłuszczu, konieczne jest również wycięcie gruczołów sutkowych.

Tak jak w przypadku każdej procedury chirurgicznej, usuwanie ginekomastii jest poprzedzone wywiadem medycznym. Podczas konsultacji następuje zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu m.in. poprzez sprawdzenie wyników zleconych wcześniej badań i wykluczenie przeciwwskazań. Do tych ostatnich należą przede wszystkim:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi,
  • niewydolność układu krążenia,
  • niewydolność układu oddechowego,
  • przewlekłe choroby wątroby i nerek,
  • nowotwór,
  • cukrzyca,
  • choroby serca i układu krążenia.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zazwyczaj trwa od 60 do 90 minut.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-