Skip to main content
Jak uniknąć blizny po operacji?

Jak uniknąć blizny po operacji?

Opis dla: Jak uniknąć blizny po operacji?

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na twarzy zwykle przynoszą spektakularne efekty. Jednak, aby w pełni cieszyć się metamorfozą, należy pamiętać, że każda interwencja chirurgiczna prowadzi do powstania blizny. Blizny pooperacyjne w tej okolicy anatomicznej są trudne do ukrycia i mogą zniweczyć radość z wykonanego zabiegu, nawet jeśli sam efekt jest spektakularny.

Jak zatem zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

Czy są sposoby, aby zabezpieczyć się lub zminimalizować ryzyko nieestetycznych blizn po operacjach plastycznych?

W Bieńkowscy Clinic leczeniem wszelkich blizn zajmujemy się od ponad 20 lat. Na podstawie naszych wieloletnich doświadczeń i obserwacji opracowaliśmy algorytm pozwalający na wczesne rozpoznanie pacjentów, u których mogą wystąpić nieprawidłowości w powstawaniu blizn na różnych etapach po operacji.

U pacjentów kwalifikowanych do zabiegu operacyjnego zarówno na twarzy, jak i ciele zalecamy odpowiednie przygotowanie skóry do operacji, wychodząc z założenia, iż wycięcie nadmiaru skóry, która jest zwiotczała i ma nieprawidłową budowę, nie doprowadzi do naturalnych efektów i jest mało prawdopodobne, że zakończy się wytworzeniem prawidłowej i estetycznej blizny.

Skóra wiotka, słabo ukrwiona z nadmiarem zrogowaciałego naskórka, z fotouszkodzeniami (przebarwieniami i rumieniem) nie ma możliwości wytworzenia dobrego zrostu przez czas do usunięcia szwów. Następstwem takiej sytuacji jest rozciąganie się blizny i jej jasny kolor, już po zdjęciu szwów: często występuje np. po plastykach powiek.
Z kolei w innych sytuacjach, słabo ukrwiona, wiotka skóra – tworzy bliznę, która może ulegać stanowi zapalnemu i przerostowi co często obserwujemy u pacjentów zgłaszających się z rozległymi bliznami po abdominoplastykach wykonanych na chorej uszkodzonej rozstępami skórze brzucha i talii.

Wnioski z powyższych sytuacji są następujące:
Zdrowa i estetyczna blizna – taka która jest miękką „kreską” w poziomie skóry i w jej kolorze może powstać tylko w skórze zdrowej. Oczywistym i kluczowy jest również warunek odpowiedniego doświadczenia operatora, jakości techniki operacyjnej i zaleceń pielęgnacyjnych po operacji. Nie bez znaczenia jest również genetyka pacjenta, co pozostaje jednak poza naszym wpływem.

Procedura leczenia uszkodzeń i wiotkości skóry powinna obejmować zabiegi fototerapii oraz laseroterapii, które usuną uszkodzenia powstałe np. na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne oraz poprawią ukrwienie skóry i znacząco wpłyną na powstanie nowych młodych populacji komórek, które produkują nowe białko – kolagen i elastynę, z których powstanie nowa blizna.
Tkanki poddane wcześniej odpowiedniemu leczeniu umożliwiają chirurgowi przeprowadzenie zabiegu dowolną metodą operacyjną, z wykorzystaniem najbardziej nowoczesnych technologii, a gojenie po takim zabiegu przebiega bez powikłań i utrudnień takich jak obrzęk, przedłużające się zaczerwienienie itd.

W okresie około operacyjnym, jak i rekonwalescencji bardzo istotne jest zastosowanie terapii wspomagających np. tkankowych czynników wzrostu lub egzosomów w połączeniu z fotomodulacja LED. Duże znaczenie ma również codzienne miejscowe stosowanie odpowiednich preparatów z dopasowanymi do skóry i danej sytuacji substancjami aktywnymi – przeciwzapalnymi i antyoksydantami.

Pamiętajcie – wybierając klinikę i lekarza, który ma nas operować należy zwrócić szczególna uwagę na wszystkie powyższe aspekty. Tylko odpowiednia wiedza, doświadczenie, technika operacyjna oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii pozwala leczyć w sposób skuteczny i bezpieczny. Tylko odpowiednio zaplanowane leczenie pod okiem doświadczonego specjalisty pozwala w pełni wykorzystać synergię nowoczesnych technologii oraz zdolności naprawczych organizmu.

Wieloetapowa, zindywidualizowana terapia blizn w Bieńkowscy Clinic® zaczyna przynosić efekty, które widzicie na zdjęciach, a to jeszcze nie koniec… Na finalne efekty terapii musimy jeszcze trochę poczekać.

Zdjęcie przedstawia nieestetyczne blizny po zabiegu operacyjnym wykonanym poza naszą kliniką. W tym przypadku zawiodło wiele elementów od techniki operacyjnej przez opiekę po zabiegu, jak i odpowiednie przygotowanie skóry. Pacjent zgłosił się do Bieńkowscy Clinic® z problemem blizn jako powikłaniem pooperacyjnym.

 

 

Zdjęcia ukazują efekt zabiegu u konkretnego pacjenta. Efekt zabiegu może się różnić w zależności od indywidualnych cech pacjenta, liczby powtórzeń zabiegu, stosowania się pacjenta do zaleceń pozabiegowych oraz umiejętności i doświadczenia osoby przeprowadzającej zabieg.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-