Fotouszkodzenia

Fotouszkodzenia skóry to miejscowe rogowacenie, utrata jędrności i suchość skóry. Najczęściej powstają one w skutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. W początkowym etapie zmiany są subtelne i niezauważalne, lecz bardzo szybko postępują i stosowanie filtra jest niewystarczające. Jest to wynikiem zaburzeń strukturalnych komórek (na poziomie DNA) i utraty ich właściwości – co prowadzi do licznych stanów zapalnych, podrażnień i ścieńczenia skóry. 

Fotouszkodzenia pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych – twarz, szyja, dekolt, dłonie, przedramiona. Schorzenie to dotyczy coraz większej ilości pacjentów w każdym wieku i staje się poważnym problem estetycznym oraz zdrowotnym – bowiem odnotowuje się systematyczny wzrost zapadalności na nowotwory skóry o 5-10% w skali roku. Bieńkowscy Clinic oferuje Państwu zabiegi pozwalające na bezpieczne i komfortowe leczenie fotouszkdozeń.

 

PRZYCZYNY POWSTAWANIA FOTOUSZKODZEŃ

  • naturalne promieniowanie słoneczne (UV)
  • korzystanie z solarium
  • promieniowanie jonizujące
  • zmiany zapalne skóry (m. in. AZS)
  • niedoczynność nadnerczy i długotrwałe stosowanie miejscowej sterydoterapii skóry
  • nadczynność tarczycy

PROFILAKTYKA

Fotouszkdzenia powstają na skutek nadmiernego oddziaływania promieni słonecznych i chcąc zapobiegać ich tworzeniu konieczna jest fotoprotekcja Jej najważniejszymi elementami będą: ograniczenie ekspozycji na promieniowanie słoneczne w godzinach południowych, noszenie odzieży (jasnej) osłaniającej ciało oraz stosowanie kremów z wysokim faktorem UVB i UVA. Najskuteczniejsze w ochronie przeciwsłonecznej są preparaty mineralne, które zawierają filtry fizyczne bądź mieszaninę filtrów chemicznych i fizycznych. Taka ochrona powinna być stosowana w cieplejszych miesiącach roku (od kwietnia do września), a w przypadku osób pracujących przy oświetleniu jarzeniowym – przez cały rok.

USUWANIE FOTOUSZKODZEŃ

Leczenie fotouszkodzeń to długotrwały proces, na który składa się wiele czynników prowadzących do odzyskania naturalnych procesów naprawczych-twórczych komórek skóry. Poprawę wierzchniej warstwy skóry oraz jej napięcia i kolorytu osiągamy już z pierwszym zabiegiem. Jednakże utrwalenie efektu i faktyczne pogrubienie skóry (zwiększenie ilości kolagenu) wymaga systematycznych zabiegów i odpowiedniej pielęgnacji w domu.

 

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY