Skip to main content

Jak zmniejszyć guzy na tarczycy?

Opis dla: Jak zmniejszyć guzy na tarczycy?

Niezłośliwe guzy na tarczycy to jedne z najczęściej diagnozowanych schorzeń endokrynologicznych. Niekiedy nie dają wyraźnych objawów, a ich przyczyny mogą być złożone. Leczy się je farmakologicznie, operacyjnie lub za pomocą nowoczesnych, małoinwazyjnych metod laserowych. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, jak zmniejszyć guzy na tarczycy!

Czym są guzy na tarczycy i co odpowiada za ich powstawanie? 

Tarczyca jest ważnym gruczołem wydzielania wewnętrznego (jednym z największych), zlokalizowanym w dolnej części szyi. Ten gruczoł, jak każdy inny, jest narażony na różne patologie, w tym guzy, które mogą przyjmować postać litą. Wówczas są wypełnione komórkami. Inną postacią guzów na tarczycy są torbiele wypełnione płynem.

Przyczyny guzów na tarczycy nie są dokładnie znane. Przypuszcza się ich związek z predyspozycjami genetycznymi. Mogą też występować u osób chorujących na schorzenia autoimmunologiczne, takie jak np. choroba Hashimoto. Dopatruje się też związku między zmianami w formie guzów a niedoborem jodu w diecie. Na szczęście w większości przypadków zmiany tego typu mają charakter łagodny. Jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ u niewielkiego odsetka chorych mają charakter złośliwy.

 

Jakie objawy mogą towarzyszyć guzom na tarczycy?

Niewielkie guzy na tarczycy mogą występować bezobjawowo. Innym razem pacjenci mogą zauważyć następujące symptomy:

 • ból szyi, niekiedy promieniujący;
 • zmiana głosu, chrypka;
 • powiększenie objętości szyi;
 • trudności w oddychaniu;
 • trudności w przełykaniu pokarmów;
 • uderzenia gorąca lub uczucie zimna;
 • nadmierna potliwość;
 • chudnięcie (pomimo prawidłowego apetytu) lub przeciwnie – wzrost masy ciała;
 • drżenie rąk;
 • ogólne zmęczenie, senność;
 • nadmierne wypadanie włosów.

Jak leczyć zmiany guzowe na tarczycy? 

Zmiany tego typu wpływają negatywnie na funkcjonowanie tarczycy, dlatego można je podejrzewać po uzyskaniu nieprawidłowych wyników badań krwi, głównie oznaczenia TSH oraz FT4 i FT3. Guzy tarczycy zwykle są diagnozowane w trakcie badania ultrasonograficznego. Niekiedy, w celu wykluczenia zmian złośliwych, wskazana jest biopsja. Jeśli zmiany mają charakter łagodny i nie są duże, leczenie opiera się na przyjmowaniu środków farmakologicznych lub terapii jodem promieniotwórczym.

Jakie guzki tarczycy trzeba operować?   

Wskazaniem do operacyjnego leczenia guzów na tarczycy są zmiany o charakterze nowotworu złośliwego. Chirurgiczne usunięcie guzków może być konieczne także przy zmianach łagodnych, które mają duże rozmiary i powodują znaczne powiększenie tarczycy.

Małoinwazyjne metody pozwalające na zmniejszenie guzów na tarczycy

Obecnie zmiany łagodne w wielu przypadkach można redukować bez konieczności przeprowadzenia operacji. W Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie guzy na tarczycy można zmniejszyć za pomocą małoinwazyjnych technik operacyjnych – zabiegom laserowym, które wymagają jedynie niewielkiej ingerencji w ciągłość tkanek.

W trakcie laserowego leczenia guzów tkanek miękkich energia urządzeń jest emitowana wprost do obszaru zmienionego chorobowo. W tym celu konieczne jest wykonanie zaledwie minimalnego nacięcia w skórze, przez które wprowadza się włókno światłowodu. Kolejno guz jest naświetlany wiązką energii, która powoduje rozgrzanie tkanek do wartości od ok. 120 do 160 stopni Celsjusza. Prowadzi to do termoablacji guza – martwicy pod wpływem wzrostu temperatury.

Przebieg zabiegu jest kontrolowany przez lekarza za pomocą ultrasonografii (USG). Dzięki temu energia lasera oddziałuje precyzyjnie na guza, bez naruszenia okolicznych tkanek, a to znacznie zmniejsza inwazyjność zabiegu. Na zakończenie w miejscu nacięcia zakładane są szwy, które zwykle wyciąga się podczas pierwszej kontroli. W większości przypadków nieoperacyjne leczenie guzów na tarczycy nie wymaga pobytu w klinice.

Zastanawiasz się, jak można zmniejszyć guzy na tarczycy w Twoim przypadku? Szczegóły możesz poznać podczas konsultacji w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy lub Częstochowie. Lekarz zapozna się z rodzajem Twoich zmian i zaproponuje najlepszą formę leczenia.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-