Skip to main content

Leczenie komórkami macierzystymi – przyszłość ortopedii i całej medycyny!

Opis dla: Leczenie komórkami macierzystymi – przyszłość ortopedii i cał…

Komórki macierzyste – co to jest?

Komórki macierzyste to niewyspecjalizowane i pierwotne komórki organizmu ludzkiego, posiadające unikalną zdolność samoodnowy, dzielenia się i różnicowania. Są w stanie przekształcać się w tkanki, z których zbudowane jest ciało człowieka, w tym tkankę mięśniową, kostną czy nerwową. Dzięki temu sprawdzają się doskonale przy najtrudniejszych w leczeniu chorobach związanych z zaburzeniami układu krwiotwórczego czy odpornościowego. Obecnie wyszczególniono niemal 70 różnych schorzeń, przy leczeniu których możliwe jest wykorzystanie komórek macierzystych – w tym choroby autoimmunologiczne, nowotwory złośliwe czy urazy ortopedyczne. Komórki macierzyste nazywane są medycyną XXI wieku i przyszłością nauki, bo leczenie z ich użyciem może nie tylko wpłynąć na poprawę naszego zdrowia, lecz także uratować ludzkie życie.

komórki macierzyste w ortopedii

Skupmy się jednak na wykorzystaniu możliwości komórek macierzystych w ortopedii. Dzięki ich unikalnym właściwościom możliwa jest szybka i skuteczna regeneracja oraz odbudowa uszkodzonych tkanek, co specjaliści współczesnej ortopedii wykorzystują przede wszystkim przy leczeniu chorób stawów kolanowych i biodrowych, choroby zwyrodnieniowej małych rąk, uszkodzeń mięśni, więzadeł, ścięgien i stawów chrzęstnych. Komórki macierzyste wykorzystuje się także przy leczeniu augmentacyjnym, po zabiegach naprawczych więzadła krzyżowego przedniego i tylnego, zaburzeń zrostu kostnego po złamaniach, uszkodzeń łąkotki czy wspomaganiu ich gojenia.

Komórki macierzyste a bezpieczeństwo

W związku z tym, że komórki macierzyste pobierane są z organizmu pacjenta (szpik kostny, tkanka tłuszczowa, błony maziowe stawów, ścięgna), ich zastosowanie w leczeniu wybranych chorób lub urazów ortopedycznych nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia przez organizm. Wykorzystanie skomplikowanych metod pozyskiwania, separacji i zagęszczania komórek macierzystych ma na celu uzyskanie skondensowanej zawiesiny komórkowej, która podana w miejsce uszkodzenia tkankowego, np. stawu kolanowego, początkuje i wspomaga procesy naprawcze, wpływając pozytywnie na proces regeneracji po wszelkich urazach lub przeciążeniach.

Zalety leczenia komórkami macierzystymi

Początkowo terapie z wykorzystaniem komórek macierzystym budziły pewne kontrowersje. Dziś natomiast leczenie komórkami macierzystymi traktuje się jako szansę bezoperacyjnego leczenia dla pacjentów zmagających się nie tylko z urazami ortopedycznymi, lecz także innymi, trudnymi w leczeniu chorobami. Niska inwazyjność, łatwość pozyskania komórek macierzystych, wysokie bezpieczeństwo i dobrze tolerowana przez pacjentów procedura zabiegowa – to główne zalety terapii z wykorzystaniem komórek macierzystych. W połączeniu z odpowiednio dobraną rehabilitacją lub terapią osoczem bogatopłytkowym, lekarze są w stanie skutecznie przywrócić pacjentom utraconą sprawność. Zastosowanie własnych komórek przy leczeniu wybranych schorzeń to współcześnie jedna z najbardziej innowacyjnych metod terapeutycznych wykorzystywanych w ortopedii i innych dziedzinach medycyny.

Więcej informacji na temat leczenia komórkami macierzystymi znajdziesz na stronie: Medycyna regeneracyjna – Bieńkowscy Clinic.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-