Spis treści:
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – najczęstsze pytania do ekspertów
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – najczęstsze pytania do ekspertów
Kwas hialuronowy to substancja, którą stosuje się zarówno w medycynie estetycznej, jak i regeneracyjnej. Zabiegi z wykorzystaniem tego preparatu dają natychmiastowe i długotrwałe efekty, a przy tym są mało inwazyjne oraz stosunkowo bezbolesne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których pacjenci chcą pozbyć się uprzednio zaaplikowanego preparatu. Jak tego dokonać? Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Kwas hialuronowy – co to jest?
Kwas hialuronowy to naturalna substancja, która występuje w ludzkim organizmie w wielu miejscach. Pod postacią soli sodowej (przezroczystego żelu) znajduje się m.in. w mazi stawowej, ciele szklistym oka, a także ścianach komórkowych poszczególnych komórek ciała.
Kwas hialuronowy wykazuje zdolność wiązania wody. W medycynie estetycznej jest więc wykorzystywany jako substancja nawilżająca, ale również wypełniająca ubytki tkankowe. Stosuje się go w zabiegach anti-aging, w celu przeprowadzenia liftingu twarzy, usuwania zmarszczek na czole czy pod oczami, wypełnienia doliny łez itp. Za pomocą kwasu hialuronowego wykonuje się również modelowanie nosa czy powiększanie ust.
Czym można rozpuścić kwas hialuronowy?
Efekty iniekcji kwasu hialuronowego utrzymują się od 6 do 12 miesięcy. W tym czasie substancja jest stopniowo wchłaniana przez organizm aż w końcu całkowicie zanika. Jeśli jednak chcesz pozbyć się jej wcześniej, istnieje przeznaczony do tego zabieg medycyny estetycznej, któremu możesz się poddać.
Usunięcie kwasu hialuronowego wykonuje się poprzez wstrzyknięcie hialuronidazy w miejsce wcześniejszego podania wypełniacza. Hialuronidaza to enzym, który ma zdolność rozkładu różnorodnych cząsteczek. Ułatwia też wchłanianie się substancji obcego pochodzenia w organizmie człowieka.
Kiedy warto rozważyć wstrzyknięcie hialuronidazy?
Wskazaniem do iniekcji hialuronidazy są różnorodne powikłania po podaniu kwasu hialuronowego. Zdarzają się głównie w sytuacjach, gdy zabieg został nieprawidłowo wykonany lub organizm pacjenta zareagował na niego w niewłaściwy sposób. Inne sytuacje, w których zaleca się rozpuszczenie kwasu hialuronowego, to:
- niekontrolowane przemieszczanie się kwasu hialuronowego pod skórą,
- alergia na składniki podanego preparatu,
- ropień wywołany obecnością wypełniacza,
- zatrzymanie się wody w miejscu iniekcji kwasu hialuronowego (obrzęk),
- powstanie biofilmu bakteryjnego na skórze,
- zagrożenie martwicą skóry i/lub tkanki podskórnej,
- asymetria ciała w miejscu podania preparatu,
- zbyt płytka aplikacja kwasu hialuronowego (grudki, nierówności na skórze, prześwitywanie substancji przez naskórek).
Zabieg rozpuszczania kwasu hialuronowego wykonuje się często również ze względów estetycznych. Jest to wskazane przede wszystkim w sytuacji, gdy wypełniacz został podany w zbyt dużych ilościach. Pacjenci i pacjentki niekiedy decydują się na usunięcie wypełniacza również dlatego, że efekt zabiegu okazuje się różny od tego, którego oczekiwali.
Jakie mogą być efekty uboczne rozpuszczania kwasu hialuronowego?
Hialuronidaza, podobnie jak wiele innych syntetycznych substancji, może wywołać reakcję alergiczną. Szczególnie narażone na tego typu powikłania są osoby uczulone na jad owadów błonkoskrzydłych. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zabiegu, rozpuszczanie kwasu hialuronowego poprzedza się wykonaniem próby uczuleniowej na ramieniu pacjenta.
Inne możliwe efekty uboczne podania hialuronidazy to:
- zasinienie,
- obrzęk,
- rumień,
- wysypka,
- kaszel,
- trudności w przełykaniu,
- nudności i wymioty,
- zawroty głowy,
- przyspieszone bicie serca,
- niedociśnienie,
- drgawki,
- dreszcze.
W sytuacji wystąpienia ostrej reakcji alergicznej na podaną substancję możliwe jest wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego, który w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci pacjenta.
Jakie są przeciwwskazania do podania hialuronidazy?
Tymczasowymi lub trwałymi przeciwwskazaniami do przeprowadzenia zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego są:
- ciąża i okres laktacji,
- alergia na hialuronidazę (negatywny rezultat próby uczuleniowej),
- niewyrównana choroba przewlekła (np. nadciśnienie tętnicze),
- okres zaostrzenia choroby autoimmunologicznej (np. cukrzycy),
- aktywna infekcja w miejscu planowanego zabiegu,
- aktywna choroba nowotworowa.
Chcesz wiedzieć więcej na temat kwasu hialuronowego? Przeczytaj również inne artykuły na naszym blogu:
Bezinwazyjne powiększanie biustu – kwas hialuronowy czy lipotransfer?
lub skontaktuj się z naszymi ekspertami z klinik w Bydgoszczy i Częstochowie poprzez formularz: https://bienkowscyclinic.pl/kontakt
Rozpuszczanie kwasu hialuronowego – opinie naszych pacjentów: