Skip to main content

Botoks czy kwas hialuronowy?

Opis dla: Botoks czy kwas hialuronowy?

Botoks i kwas hialuronowy to substancje, które stanowią fundament wielu zabiegów medycyny estetycznej. Mimo że cieszą się równie dużą popularnością, działają w zupełnie inny sposób. Poznaj różnice między botoksem a kwasem hialuronowym i dowiedz się, jakie problemy urodowe niwelują te substancje.

Jak działa botoks i na co pomaga? Popularne zabiegi z toksyną botulinową

Botoks jest neurotoksyną, zaaplikowany w odpowiedniej dawce i w umiejętny sposób rozluźnia mięśnie w miejscu wstrzyknięcia, dzięki czemu doskonale sprawdza się do spłycania zmarszczek mimicznych, np. lwiej bruzdy czy kurzych łapek. Certyfikowany preparat z botoksem blokuje przewodzenie impulsów nerwowych, prowadzi do czasowego porażenia mięśni, w związku z czym skóra jest gładka. Warto dodać, że botoks nie zmienia rysów twarzy, daje naturalny i estetyczny efekt. Toksyna botulinowa typu A jest wykorzystywana również do podnoszenia opadających kącików ust, które nadają twarzy poważny i smutny wyraz.

Jak podkreślają nasi specjaliści z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie, doskonałe efekty daje leczenie nadpotliwości botoksem. Toksyna botulinowa skutecznie hamuje pracę gruczołów potowych. Dzięki śródskórnym iniekcjom można pozbyć się dokuczliwych objawów w postaci obfitego pocenia z pach, rąk i stóp. Efekty zabiegu utrzymują się 4-6 miesięcy, po tym czasie wskazane jest ponowne poddanie się kuracji botoksem. Warto podkreślić, że skuteczność leczenia nadpotliwości toksyną botulinową wynosi 80-90%.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania botoksu?

Z zabiegów z botoksem nie mogą korzystać osoby, które nie tolerują toksyny botulinowej typu A i chorują na zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Przeciwwskazaniem do stosowania botoksu są także:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe skóry,
 • antybiotykoterapia,
 • uszkodzenia skóry w obszarze zabiegowym,
 • przyjmowanie leków rozkurczowych,
 • aktywne infekcje w miejscu iniekcji preparatu z botoksem.

Jak działa kwas hialuronowy? Polecane zabiegi z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy to naturalny związek, który ma zdolność wiązania wody, w związku z czym odpowiada za nawilżenie skóry i wypełnia przestrzenie międzykomórkowe. Występuje w ludzkim organizmie, dzięki czemu ryzyko powikłań jest nikłe. W medycynie estetycznej głównie pełni funkcję wypełniacza zmarszczek. Dzięki zastosowaniu preparatów z kwasem hialuronowym skóra odzyskuje zdrowy, witalny wygląd, jest sprężysta, jędrna i nawilżona. Kwas hialuronowym to remedium na pierwsze oznaki starzenia, rozwiązuje problem wiotkości skóry, doskonale sprawdzając się do zabiegów wolumetrii twarzy (znakomicie poprawia owal). To nie koniec możliwości zastosowania tej dobroczynnej substancji.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się zabiegi modelowania ust kwasem hialuronowym. Seria iniekcji pozwala poprawić łuk kupidyna i górną wargę, nawilżyć usta oraz poprawić proporcje twarzy. Kwas hialuronowy sprawia, że usta prezentują się naturalnie i zmysłowo, nie ma tu obaw o uzyskanie efektu sztuczności czy tzw. kaczych ust.

Kwas hialuronowy jest używany także do niechirurgicznej korekty nosa, m.in. pozwala podnieść jego grzbiet. Wiele dojrzałych pań wybiera również zabieg powiększania warg sromowych kwasem hialuronowym. Dzięki kuracji okolice intymne są jędrne, elastyczne, poprawia się ich ogólny wygląd.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kwasu hialuronowego?

Do czynników wykluczających możliwość skorzystania z zabiegów z kwasem hialuronowym należą m.in.:

 • ciąża i laktacja,
 • choroba nowotworowa,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • aktywna opryszczka,
 • nadwrażliwość na składniki preparatu z kwasem hialuronowym.

Osoby zastanawiające się, czy jako metodę odmładzania lepiej wybrać botoks czy kwas hialuronowy, zapraszamy do zapoznania się także z innymi artykułami na naszym blogu:

Fakty i mity o botoksie

Wykorzystanie botoxu w medycynie estetycznej

30 lat i zmarszczki mimiczne – jak się ich pozbyć?

Zabiegi na kurze łapki, dzięki którym odmłodniejesz w oczach

Chcesz zlikwidować zmarszczki, poprawić wolumetrię twarzy lub wprowadzić inne zmiany w wyglądzie za pomocą preparatów z botoksem albo kwasem hialuronowym? Skontaktuj się z naszymi ekspertami z klinik w Bydgoszczy i Częstochowie poprzez formularz: https://bienkowscyclinic.pl/kontakt

skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-