Dietetyka

Dlaczego plan żywieniowy (dieta) odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego?

Przyjęło się, że słowo „dieta” kojarzy się wyłącznie z terapiami odchudzającymi. Nic bardziej błędnego! Dieta to przede wszystkim sposób odżywiania, w skład którego wchodzi to, co i ile dostarczamy organizmowi. Każdy z nas stosuje jakąś dietę  – odpowiednią lub nie. Prawidłowa dieta powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia i wtedy nazywamy ją zbilansowanym planem żywieniowym. Jest to równowaga pomiędzy dostarczanymi organizmowi składnikami – wodą, białkiem, węglowodanami, tłuszczami, błonnikiem, witaminami i pierwiastkami. Niedobór, nadmiar lub brak balansu między tymi składnikami pogarsza funkcjonowanie organizmu i może być przyczyną chorób. Zbilansowany plan żywieniowy może być wsparciem funkcjonowania w zdrowiu, leczenia wielu chorób (dietoterapia), bądź planem mającym na celu redukcję masy ciała. W Bieńkowscy Clinic® dbamy o to, żeby nasi pacjenci mieli możliwość wsparcia organizmu zbilansowanym planem żywieniowym.

„Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością” – Hipokrates

 

Co brane jest w Bieńkowscy Clinic® pod uwagę podczas układania planu żywieniowego?

 • przyswajanie pokarmów (trawienie, absorpcja składników odżywczych, flora bakteryjna jelit, wydalanie)
 • obrona i ochrona (system odpornościowy, infekcje, stan zapalny)
 • struktura (mięśnie, tkanka tłuszczowa, stawy, skóra)
 • komunikacja (system endokrynologiczny, przekaźniki nerwowe)
 • energia (wytwarzanie energii, funkcje mitochondrium)
 • detoks (toksyny, procesy odtruwania)
 • styl życia (sen i relaks, aktywność fizyczna, odżywianie, stres, emocje)
 • predyspozycje genetyczne
 • czynniki wpływające na ekspresję genów
 • historia medyczna (dolegliwości, choroby, leki)

 

Zawsze pod uwagę brane są nie tylko symptomy danego pacjenta, ale również jego przeszłość dietetyczna, historia medyczna, wyniki badań laboratoryjnych, oraz styl życia. Tylko taki pełen obraz pozwala na postawienie właściwej diagnozy i dopasowanie odpowiedniego planu wsparcia, leczenia. W Bieńkowscy Clinic wykorzystane są wszelkie dostępne metody diagnostyczne oraz szeroki wywiad z daną osobą. Nacisk kładzie się również na profilaktykę chorób przez zmianę diety, przyzwyczajeń, oraz stylu życia. W Bieńkowscy Clinc wiemy, że nie ma jednego gotowego rozwiązania działającego dla każdego, co oznacza, że dwie osoby o takich symptomach mogą usłyszeć całkowicie inną diagnozę i otrzymać inne zalecenia. Każdy człowiek jest wyjątkowy.

 

 

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w Bieńkowscy Clinic®?

Jeśli Państwo posiadacie, to proponujemy wziąć ze sobą:

 • ostatnie wyniki badań laboratoryjnych
 • wyniki testów alergicznych w klasie przeciwciał IgE
 • wyniki testów na nietolerancje pokarmowe w klasie przeciwciał IgG

 

Pierwsza konsultacja w Bieńkowscy Clinic®

Indywidualne  podejście przynosi najlepsze efekty terapeutyczne. Podczas pierwszej godzinnej konsultacji w gabinecie zostaje przeprowadzony szczegółowy wywiad dotyczący pracy przewodu pokarmowego, kondycji zdrowotnej pacjenta, zostaną przeanalizowane wyniki badań laboratoryjnych, aktualne nawyki i upodobania żywieniowe, aktywność fizyczna, zostanie wykonana analiza składu ciała. Wszystkie te informacje stanowią podstawę ułożenia w pełni spersonalizowanego planu żywieniowego odpowiadającego kondycji zdrowotnej – mającego na celu szeroko rozumianą poprawę komfortu życia pacjenta. Utrata zbędnych kilogramów jest często „skutkiem ubocznym” wyrównania organizmu na poziomie biochemicznym poprzez właściwe skrojoną dietę i suplementację opartą na wynikach badań laboratoryjnych.Podczas pierwszej konsultacji w Bieńkowscy Clinic zostaje ustalona strategia działania.

Strategia działania

 1. Określenie celów dietoterapii.
 2. Określenie ram czasowych.
 3. Diagnostyka jest punktem wyjścia do przygotowania planu żywieniowego.

Jeśli są podejrzenia chorób, dolegliwości o określonym podłożu – potrzebne będzie wykonanie dodatkowych badań: laboratoryjnych, genetycznych, przeciwciał w kierunku konkretnych chorób autoimmunologicznych, nietolerancji pokarmowych, alergii pokarmowych, mikroflory jelitowej, analizy włosa, testów oddechowych.

 1. Kolejne badania (kontrolne) mogą być zaproponowane podczas całego okresu współpracy dietetycznej, aby określić czy postępy dietoterapii zmierzają w pożądanych kierunku.
 2. Zastosowanie spersonalizowanego planu żywieniowego.
 3. Zaproponowanie suplementacji.

Wizyta kontrolna

Wizyta kontrolna w Bieńkowscy Clinic® odbywa się z częstotliwością co 2 – 4 tygodnie w zależności od potrzeb i kondycji zdrowotnej pacjenta.

Dietoterapia to proces, będąc w procesie zachęcamy do wizyt kontrolnych nie rzadszych niż co 4 tygodnie, tak, aby utrzymać motywację na odpowiednim poziomie.

 

 

Kiedy warto rozważyć zastosowanie spersonalizowanego planu żywieniowego?

Plan żywieniowy w zdrowiu.

Należy uświadomić sobie jedną bardzo ważną rzecz, mianowicie to, że ciało, powinno być dla każdego człowieka jednym z najważniejszych i z najcenniejszych darów, który został dany. Jeżeli zadbamy o nie tak jak należy, ono odwdzięczy się nam długim, zdrowym i szczęśliwym życiem.

Spersonalizowany plan żywieniowy warto zastosować nawet w przypadku, gdy nie potrzebujemy zredukować zbędnych kilogramów, czy cierpimy na jakieś jednostki chorobowe.

 

Plan żywieniowy w chorobach

Dietoterapia kliniczna jest dla tych osób, które chcą wesprzeć leczenie chorób. Polega ona na zastosowaniu określonej diety w zależności od schorzenia i indywidualnych cech organizmu pacjenta, wyników badań.

Właściwie dopasowana dieta jest jedną z najskuteczniejszych i najbardziej naturalnych metod wspomagania leczenia chorób współczesnej cywilizacji.

W Bieńkowscy Clinic® proponujemy rozważenie zastosowania dietoterapii w następujących jednostkach chorobowych:

 • chorobach o podłożu metabolicznym (cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, dna moczanowa, hipercholesterolemia)
 • chorobach autoimmunizacyjnych (m.in Hashimoto, RZS, toczeń, łuszczyca, bielactwo)
 • atopowym zapaleniu skóry, egzemach, trądziku
 • łysieniu o podłożu plackowatym i bliznowaciejącym, telogenowym i androgenowym (Trichoskopię, która jest badaniem potwierdzającym rodzaj łysienia możesz wykonać w Bieńkowscy Clinic®)
 • zaburzeniach mikrobioty jelitowej
 • utajonych nadwrażliwościach pokarmowych
 • IBS (zespole jelita nadwrażliwego)
 • SIBO (zespole przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim)
 • zespole chronicznego zmęczenia (CFS)
 • zaburzeniach pracy tarczycy
 • zespole policystycznych jajników oraz endometriozie
 • żywieniu kobiet w ciąży oraz dzieci

 

Plan żywieniowy w redukcji masy ciała

Do tematu redukcji wagi należy podejść holistycznie. Nie ma błyskawicznych i trwałych efektów jednocześnie. Nie ma diety jednej dobrej dla wszystkich, ani diety cud. Jesteś Ty i Twój organizm, Twoje ciało i myśli, Twoja aktywność i regeneracja. To wszystko składa się na Twój sukces lub potknięcie. Liczy się wytrwałość i motywacja.

W przypadku otyłości, która jest sklasyfikowana jako choroba, brane są pod rozwagę czynniki zaburzające prawidłowe mechanizmy funkcjonowania organizmu. Tkanka tłuszczowa jest organem aktywnym metabolicznie, wytwarza wiele hormonów, czynników zwiększających ogólnoustrojowy stan zapalny. Zaburza to prawidłowe funkcjonowanie organizmu na wielu płaszczyznach.

W Bieńkowscy Clinic plan żywieniowy wspierający odchudzanie polega na doprowadzaniu organizmu do równowagi, obniżaniu stanów zapalnych, regulacji gospodarki hormonalnej i cukrowej. Dzięki takiemu podejściu do odchudzania uzyskujemy trwałe efekty w usuwaniu tkanki tłuszczowej i jednocześnie wspieramy powrót do zdrowia, co jest naszym nadrzędnym celem.

Należy pamiętać o tym, że każdy człowiek jest inny, dlatego też przebieg tego procesu jest różny.

U jednej osoby ubytek masy ciała następuje szybciej, u innej wolniej.

 

 

 

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

 1. Jak utrzymać wagę po zakończeniu diety?

Najważniejsze by nie wrócić do dawnych nawyków żywieniowych, nieregularności spożywania posiłków czy podjadania nocnego. Powolne wyprowadzenie z diety redukującej do diety podstawowej znacznie ułatwia utrzymanie wagi, która może się wahać +- 2 kg. Czas trwania terapii odchudzającej powinien być czasem zmian nawyków na zdrowsze, które pozostaną z nami na całe życie. Ważne jest również by zadbać o ruch w naszym codziennym życiu i nie ulegać pokusie objadania.

 

 1. Jak często sprawdzać wagę podczas stosowania planu żywieniowego?

Kontrola wagi nie powinna odbywać się częściej niż raz na 2 tygodnie. Dopiero w takim okresie można zaobserwować efekty utrzymywania, przybierania lub gubienia wagi. Waga może nawet znacznie wahać się w ciągu jednego dnia, a wynika to ze zmiany wody w ciele (pęcherz pomieści nawet do 1,5 litra wody), zawartości treści jelitowej i żołądka w którym jednorazowo możne znajdować się nawet do 3 litrów pokarmu. U kobiety dodatkowo w wyniku zmian hormonalnych organizm zatrzymuje do 2 litrów wody pod koniec cyklu miesięcznego. Nie warto więc zbyt często stawać na wagę. Na wizycie kontrolnej zostanie dokonany pomiar wagi i analiza składu ciała.

 

 1. Jak ważna jest woda w procesie odchudzania?

Nawodnienie jest potrzebne, aby wszystkie procesy metaboliczne zachodziły prawidłowo, sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej. Należy spożywać minimum 2 litry wody dziennie.

 

 1. Jaki rodzaj wysiłku fizycznego jest wskazany podczas odchudzania?

Wysiłek fizyczny podczas odchudzania jest bardzo pożądany, musi jednak być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości Pacjenta. Podczas krótkiego, intensywnego wysiłku organizm czerpie energię, spalając cukier. Dopiero po dłuższym wysiłku zaczynasz czerpać z rezerw tłuszczowych. Dla osób odchudzających się preferowany jest wysiłek aerobowy.