Skip to main content

Botoks w medycynie, nie tylko estetycznej – jak się go wykorzystuje?

Opis dla: Botoks w medycynie, nie tylko estetycznej – jak się go wykorzystuje?

Botoks kojarzy nam się przede wszystkim z zabiegami wygładzającymi zmarszczki. Jednak jego wykorzystanie w medycynie jest znacznie szersze, a badania nad jego rozszerzeniem cały czas trwają. Jednym z popularniejszych zastosowań, poza odmładzającym, jest choćby leczenie nadpotliwości. Dowiedz się, jakie jeszcze możliwości daje ten preparat.

Co to jest botoks?

Chociaż nazwę botoks słyszał chyba każdy, nie wszyscy wiedzą co się za nią kryje. Przede wszystkim należy podkreślić, że botoks nie jest nazwą oficjalną samej substancji, ani tym bardziej zabiegu. Sam preparat pozyskiwany jest na podstawie toksyny botulinowej, szerzej znanej jako jad kiełbasiany. Botoks, a właściwie botox, to po prostu nazwa handlowa, która rozsławiła ten produkt. Obecnie kliniki często korzystają z podobnych preparatów innych marek. Działanie jest jednak takie samo – przede wszystkim zmniejszające napięcie mięśniowe. To właśnie dzięki temu za pomocą tego zabiegu możliwe jest wygładzenie zmarszczek. Taką właściwość wykorzystuje się jednak również w innych sytuacjach.

Zabieg botoksem – kiedy można go wykonać?

Poza wygładzeniem zmarszczek, botoks bardzo często wykorzystywany jest także w leczeniu nadpotliwości oraz bruksizmu, czyli patologicznego tarcia zębami żuchwy o zęby górnej szczęki. Niekiedy zaleca się go również w przypadkach takich, jak:

 • achazja przełyku;
 • nadreaktywność przełyku;
 • zez;
 • schorzenia neurologiczne, takie jak migrena, a także te znacznie poważniejsze, w tym choroba Parkinsona lub pląsawica Huntingtona.

Należy przy tym wspomnieć, że działanie botoksu jest czasowe, dlatego zastrzyki trzeba powtarzać co pewien czas, aby utrzymać optymalny efekt.

Jak wygląda zabieg botoksem?

Sam zabieg z zastosowaniem botoksu jest zwykle bardzo krótki i niemal bezbolesny. W odpowiednio przygotowane miejsce zabiegowe specjalista podaje preparat, wykorzystując do tego cienką igłę. Cała procedura najczęściej trwa od 10 do 20 minut. Przed wykonaniem wkłucia zazwyczaj znieczula się pacjenta miejscowo za pomocą specjalnego kremu, który pozwala zwiększyć komfort podczas wykonywania zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu botoksem

Samo przygotowanie do zabiegu z wykorzystaniem botoksu obejmować będzie przede wszystkim odstawienie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych na co najmniej tydzień przed planowaną procedurą. Mogłyby one bowiem przyczynić się do powstawania zasinień w okolicach miejsca wkłucia ze względu na ich właściwości rozrzedzające krew.

Zalecenia po botoksie – o czym należy pamiętać?

Po zabiegu z wykorzystaniem botoksu nie trzeba przestrzegać długotrwałych i uciążliwych zaleceń. Należy pamiętać jedynie o dwóch niezwykle ważnych punktach. Przede wszystkim, nie powinno się wykonywać masażu w obszarze pozabiegowym. Należy również unikać pochylania przez co najmniej 4 godziny po wykonaniu procedury. W dniu zabiegu nie zaleca się także latania samolotem czy zwiększonego wysiłku fizycznego.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu botoksem

Botoks jest zabiegiem bezpiecznym i mało inwazyjnym, jednak tak samo, jak w przypadku wszystkich zabiegów medycznych, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Należą do nich przede wszystkim:

 • ciążą oraz okres laktacji;
 • infekcje skórne w miejscu zabiegowym;
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (w tym zespół Lamberta Eatona lub miastenia gravis);
 • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu;
 • stosowanie w ostatnim tygodniu niektórych rodzajów leków, w tym: aminoglikozydów, aminochinolonów, D-penicylaminy, cyklosporyny, linkomycyny, tetracykliny czy polimyksyny.

Do względnych przeciwwskazań do wstrzyknięcia botoksu należą z kolei przede wszystkim zaburzenia krzepnięcia, w tym również te wywołane przyjmowaniem leków rozrzedzających krew.

Zabiegi botoksem w Bieńkowscy Clinic

W Bieńkowscy Clinic przeprowadzamy różnego typu zabiegi z zastosowaniem botoksu. Należą do nich:

 • wygładzanie zmarszczek – w tym tych występujących na czole, policzkach, bruzdach nosowo-wargowych czy wokół ust;
 • leczenie nadpotliwości – głównie jest to podawanie botoksu pod pachy oraz na wewnętrzną część dłoni i stóp;
 • leczenie bruksizmu;
 • łagodzenie bólów migrenowych.

Podstawą bezpieczeństwa i skuteczności procedury jest bowiem odpowiednia znajomość anatomii, dlatego każdy z wymienionych zabiegów wykonywany jest w naszej klinice przez wykwalifikowanego lekarza.

Pragniesz pożegnać jeden z wymienionych wyżej problemów? Koniecznie umów się na konsultację ze specjalistą i zapewnij sobie komfort.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-