Skip to main content
Jak długo wchłaniają się naczynka po laserze?

Jak długo wchłaniają się naczynka po laserze?

Opis dla: Jak długo wchłaniają się naczynka po laserze?

Wszelkiego rodzaju zmiany naczyniowe to spory defekt estetyczny, zwłaszcza te zlokalizowane na najbardziej widocznych partiach ciała, takich jak twarz, szyja, dekolt i dłonie. Poszerzone i popękane naczynka krwionośne można skutecznie usunąć za pomocą zabiegów laserowych. Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek? Jak długo wchłaniają się naczynka po leczeniu laserowym? Wyjaśniamy!

Naczynka na twarzy i nogach. Czym są zmiany naczyniowe i jak powstają? 

Mocne, elastyczne naczynia krwionośne zwykle nie są widoczne spod skóry, nie pękają i nie rozszerzają się. Jednak osoby z cerą naczyniową są podatne na nadmierne rozszerzenie kapilar, które prześwitują spod skóry i przyjmują postać rumienia, często bardzo rozległego. Zaczerwienienia na policzkach, szyi i dekolcie często powstają pod wpływem stresu, zjedzenia pikantnej potrawy czy zmiany temperatury otoczenia. Czerwone zabarwienie skóry jest następstwem nadmiernego poszerzenia naczyń krwionośnych.

Zdarza się też, że naczynia krwionośne pękają, tworząc nieestetyczne ,,pajączki”, a nawet bardziej rozległe plamki. W wielu przypadkach skłonność do poszerzania kapilar jest dziedziczna. U osób z predyspozycjami genetycznymi ściany naczyń krwionośnych są mało elastyczne, a także położone płytko pod skórą. Problem może być również następstwem schorzeń i zaniedbań pielęgnacyjnych oraz negatywnego wpływu czynników zewnętrznych.

Poszerzone naczynka mogą być następstwem czynników, takich jak np.:

 • promieniowanie ultrafioletowe (częste opalanie),
 • trądzik różowaty,
 • zaburzenia hormonalne,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • używki (palenie, alkohol),
 • niedostateczna ochrona przeciwsłoneczna,
 • niedostateczne nawilżenie skóry.

laserowe zamykanie naczynek Bydgoszcz

Jakie metody stosuje się do zamykania naczynek? Na czym polega zabieg laserowego usuwania naczynek?

Zmiany naczyniowe, takie jak popękane naczynka, teleangiektazje czy żylaki, w wielu przypadkach wynikają z zaburzeń, na które nie mamy wpływu, w tym z czynników genetycznych. Zawsze jednak podstawą leczenia jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych poprzez odpowiednią dietę i zalecaną farmakologię. Takie metody mogą zminimalizować ryzyko rozszerzania i pękania naczynek. Jednak już powstałe zmiany najskuteczniej można usunąć za pomocą nowoczesnych metod z zakresu medycyny estetycznej.

Do zamykania naczynek krwionośnych poleca się m.in. laseroterapię. Do innych stosowanych metod zalicza się m.in. krioterapię czy elektrokoagulację.

Laserowe usuwanie zmian naczyniowych przeprowadza się m.in. za pomocą urządzenia Laser Nd:YAG, którego działanie opiera się na zastosowaniu podwójnej długości fali 532/1064 nm. Takie wartości pozwalają na redukcję wszystkich zmian naczyniowych, barwnikowych i bliznowych.

Laserowe zamykanie naczynek polega na emisji energii, która jest absorbowana przez barwnik obecny w naczyniu krwionośnym (hemoglobinę). Wiązka lasera doprowadza do ścięcia i destrukcji ściany uszkodzonego naczynia krwionośnego.

bienkowscyclinic

Laserowe usuwanie naczynek – postępowanie po zabiegu i okres rekonwalescencji

Laserowe usuwanie zmian naczyniowych jest zabiegiem bezbolesnym, ale w zależności od obszaru oraz rozległości zmiany, może wiązać się z umiarkowanym dyskomfortem. Drobne zmiany zwykle można usunąć w trakcie jednej sesji.

Naczynie zostaje obkurczone na drodze termicznej koagulacji. Skóra po zabiegu może być lekko zaczerwieniona i obrzmiała, głównie przy rozległych zmianach na newralgicznych partiach ciała. Zwykle jednak już po kilku dniach obserwuje się zanik zaczerwienienia i opuchlizny, a także znaczne rozjaśnienie poszerzonego naczynia.

Należy pamiętać, że laserowe usuwanie naczyń krwionośnych wymaga wsparcia ze strony organizmu pacjenta. Zniszczone kapilary muszą zostać wchłonięte i wydalone przez układ limfatyczny. To, jak długo wchłaniają się naczynka po laserze, zależy więc m.in. od cech indywidualnych, rodzaju zmiany, jej lokalizacji, a także dbałości o obszar zabiegowy.

Zwykle jednak drobne naczynka krwionośne przestają być widoczne już po ok. miesiącu. Zmiany rozległe o intensywnym zabarwieniu mogą wymagać powtórzenia zabiegu. Zwykle kolejną sesję wykonuje się po kilku tygodniach.

Usuwanie naczynek laserem – zalecenia po zabiegu

W przypadku wykonanego zabiegu laseroterapii bardzo ważne jest, aby stosować się do zaleceń pozabiegowych, które mają na celu jak najszybsze zniwelowanie skutków ubocznych działania światła lasera, a tym samym przyspieszenie widoczności efektów zabiegu.

 • Bezpośrednio po zabiegu należy zadbać o delikatną pielęgnację skóry – bez preparatów na bazie alkoholu czy mydła, które mogą spowolnić gojenie się skóry po zabiegu. Skórę należy delikatnie osuszać bez jej intensywnego pocierania gąbką lub ręcznikiem.
 • Zalecane jest, aby skórę po zabiegu pielęgnować przy pomocy kosmetyków stworzonych dla cer naczyniowych np. z witaminą C. Stanowią one pomoc w obkurczaniu naczyń krwionośnych i podtrzymują uzyskane efekty zabiegu.
 • Kategorycznie należy unikać bezpośredniego wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych – przez około miesiąc po zabiegu nie wolno się opalać (zarówno naturalnie, jak i w solarium).
 • Bez względu na warunki atmosferyczne, na co dzień trzeba chronić skórę kremami z wysokimi filtrami UVA i UVB.
 • Jeżeli zabieg wykonywany jest w okresie jesienno-zimowym, skórę należy odpowiednio chronić także przed szkodliwym oddziaływaniem zimna, wilgoci czy wiatru.
 • Przez około 2 tygodnie po zabiegu nie wolno wykonywać peelingów i zabiegów złuszczających skórę.
 • Przez kilka dni po zabiegu należy także unikać gorących kąpieli, korzystania z sauny, a także intensywnych ćwiczeń fizycznych, które mogłyby wywołać przekrwienie i przegrzanie skóry, a tym samym rozszerzenie naczyń krwionośnych.
 • Przez około 2 tygodnie po laserowym zamykaniu naczynek należy pić duże ilości wody (przynajmniej 1,5-2l dziennie), by przyspieszyć regenerację naczyń.
 • Jako uzupełnienie codziennego dbania o skórę poddaną zabiegowi usuwania naczynek, warto również zdecydować się na przyjmowanie doustnej suplementacji. Szczególną uwagę warto tu zwrócić na preparaty z dodatkiem witamin B2, PP i C.

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, umów się na konsultację wstępną w naszej klinice – Bieńkowscy Clinic w Częstochowie lub Bydgoszczy. Do każdego przypadku podchodzimy indywidualnie, co przyspiesza i zwiększa skuteczność terapii.

bienkowscyclinic

CHCESZ WIEDZIEĆ WIĘCEJ NA TEMAT zabiegów laserowych? PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ INNE ARTYKUŁY NA NASZYM BLOGU:

Współczesna laseroterapia – fakty i mity

Laserowe usuwanie przebarwień – zabiegi TOP3

Laserowe usuwanie przebarwień z twarzy i ciała


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-