Skip to main content

Medycyna regeneracyjna w praktyce. W czym mogą nam pomóc komórki macierzyste, osocze bogatopłytkowe i przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej?

Opis dla: Medycyna regeneracyjna w praktyce. W czym mogą nam pomóc komórki ma…

medycyna regeneracyjna – jak to działa?

Istotą medycyny regeneracyjnej jest wykorzystywanie naturalnego potencjału do samoodnowy i autoregeneracji, które tkwią w każdym organizmie żywym. W poszczególnych tkankach procesy te przebiegają jednak z różną intensywnością – najszybciej zachodzi odnowa komórek krwi i komórek nabłonkowych, podczas gdy mięśnie i kości regenerują się znacznie wolniej. Najsłabszą zdolność do regeneracji posiadają natomiast komórki nerwowe. Jeśli dochodzi do znacznego uszkodzenia tkanek np. w wyniku poważnego schorzenia czy zaawansowanego wieku, naturalna zdolność do regeneracji tkanek może okazać się niewystarczająca i wtedy niezwykle pomocna staje się medycyna regeneracyjna, która dysponuje wieloma skutecznymi sposobami ich stymulacji.

medycyna regeneracyjna w medycynie estetycznej

Medycyna regeneracyjna posiada szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, w tym również w medycynie estetycznej. Największe znaczenie praktyczne ma w tym przypadku zastosowanie płytkowych czynników wzrostu, komórek macierzystych oraz autologicznych przeszczepów tkanki tłuszczowej. W medycynie estetycznej czynniki wzrostu najczęściej podaje się w formie osocza bogatopłytkowego pozyskanego bezpośrednio z krwi pacjenta. Głównym celem tej praktyki jest dostarczenie dodatkowej porcji zagęszczonych czynników wzrostu do miejsc, które wymagają przebudowy, regeneracji i odmłodzenia. Osocze bogatopłytkowe doskonale sprawdza się przy odbudowie i rewitalizacji skóry w obrębie twarzy i szyi, a także przy leczeniu różnych odmian łysienia. Czynniki wzrostu, które uwalniają się z płytek krwi, po ich podaniu do skóry przyspieszają dzielenie, rozwój i różnicowanie się komórek oraz wzrost fibroblastów. To pobudza proces tworzenia się kolagenu i macierzy międzykomórkowej, wpływa korzystnie na jakość połączeń międzykomórkowych i poprawę mikrokrążenia, stymuluje powstawanie nowych naczyń krwionośnych, a także inicjuje i przyspiesza regenerację i odbudowę tkanek, promując jednocześnie naturalne mechanizmy organizmu do odnowy.

Przeszczep autologicznej tkanki tłuszczowej

Autologiczne (własne) przeszczepy tkanki tłuszczowej wykorzystywane są w medycynie estetycznej przede wszystkim w celu uzupełniania tłuszczem tych obszarów twarzy lub ciała, które charakteryzują się zbyt małą objętością np. piersi, policzków, łuków jarzmowych, skroni, ust czy okolicy brody. Ogromną zaletą przeszczepu tłuszczu jest duża ilość dostępnego materiału do przeszczepu (najczęściej pobiera się go z ud lub brzucha), a także jego stosunkowo niskie koszty. Procedurę tę bardzo często wykorzystuje się również jako uzupełnienie tradycyjnego liftingu twarzy.

Przeszczep i leczenie komórkami macierzystymi

Komórki macierzyste są stosowane w medycynie już od kilkudziesięciu lat i stanowią jeden ze środków terapeutycznych stosowanych w przypadku chorób rzadkich, onkologicznych czy hematologicznych. Dzięki ich unikalnym właściwościom, możliwe jest m. in. przeszczepienie szpiku kostnego. Komórki macierzyste są też stosowane na coraz szerszą skalę w ortopedii, umożliwiając leczenie różnorodnych urazów bez potrzeby poddawania się skomplikowanym zabiegom ortopedycznym.

Komórki macierzyste są komórkami multipotencjalnymi, co oznacza, że wstrzyknięte do zmienionych chorobowo tkanek będą dzielić się na komórkę-replikę oraz drugą komórkę, która przybierze postać tkanki, do której została podana. Bezpośrednie podanie komórek macierzystych w miejsce chorej tkanki pozwoli natomiast na jej szybką regenerację. Do celów medycyny estetycznej komórki macierzyste pozyskuje się najczęściej z tkanki tłuszczowej i wykorzystuje przy zabiegach regeneracji skóry czy leczenia wypadania włosów.

Więcej informacji na temat medycyny regeneracyjnej znajdziesz na stronie:

https://bienkowscyclinic.pl/oferta/zabiegi/itemlist/category/164-medycyna-regeneracyjna


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-