Skip to main content

Jak długo goi się korekta powiek?

Opis dla: Jak długo goi się korekta powiek?

Korekta powiek może być potrzebna lub pożądana z różnych powodów. Niekiedy stanowi zabieg czysto estetyczny, innym razem jest działaniem prozdrowotnym. Procedura przeprowadzana jest drogą chirurgiczną, w związku z czym wymaga odpowiedniej opieki pooperacyjnej i odbycia rekonwalescencji. Jak długo goi się korekta powiek? Na to i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Kiedy warto przeprowadzić korektę powiek?

Korekta powiek, czyli blefaroplastyka, to umiarkowanie inwazyjny zabieg chirurgiczny przeprowadzany w celach medycznych lub estetycznych. Do wskazań medycznych należą:

  • ograniczenie pola widzenia,
  • niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej,
  • bóle głowy,
  • uczucie ciężkości powiek.

Wskazania estetyczne są indywidualne dla każdego pacjenta i dotyczą subiektywnej oceny własnego wyglądu. Zazwyczaj jednak osoby decydują się na przeprowadzenie zabiegu z takich przyczyn, jak:

  • utrata jędrności powiek,
  • opadające powieki,
  • asymetria pomiędzy lewą a prawą powieką,
  • tzw. worki pod oczami,
  • subiektywna potrzeba optycznego odmłodzenia wizerunku.

Blefaroplastyka, jako zabieg chirurgiczny, musi być przeprowadzony przez wykwalifikowany personel lekarski w klinice chirurgii plastycznej lub medycyny estetycznej. Jeżeli szukasz zaufanego miejsca, aby poddać się tego typu procedurze, zapraszamy do Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy. Oferujemy szeroki wachlarz zabiegów estetycznych, profesjonalne doradztwo medyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Jak przebiega korekta powiek?

Chirurgiczną korektę powiek można przeprowadzić jako samodzielny zabieg, ale również jako zwieńczenie wcześniejszych terapii, takich jak laserowa rewitalizacja skóry, zabiegi HIFU czy iniekcja osocza bogatopłytkowego.

Celem wszystkich tych procedur jest usunięcie nadmiaru skóry z górnych powiek i/lub pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej (tzw. worków pod oczami) z dolnych powiek. Niekiedy ideą przyświecającą rozpoczęciu terapii jest wyrównanie asymetrii pomiędzy lewą i prawą stroną twarzy. W przypadku, gdy u pacjenta stwierdza się zaburzenie funkcji widzenia, blefaroplastyka przynosi również korzyści zdrowotne.

Zabieg rozpoczyna się od konsultacji medycznej – omówienia celów pracy i wykluczenia przeciwwskazań. Następnie lekarz podaje pacjentowi znieczulenie miejscowe. Jeżeli operacja ma dotyczyć powieki górnej, wykonuje nacięcie w jej załamaniu, a następnie wycina zwiotczałą skórę i przywraca napięcie pozostałej jej części. W przypadku powieki dolnej nacięcie wykonywane jest poniżej brzegu rzęs lub w okolicy spojówki. Tu również usuwany jest nadmiar skóry, a w razie potrzeby również tkanka tłuszczowa.

W kolejnym etapie procedury lekarz obkurcza odsłonięty poprzez otwarcie skóry mięsień. Robi to przy użyciu lasera lub radioskalpela. Następnie zakłada szwy, które zdejmuje się na wizycie kontrolnej po 5-7 dniach.

Jak długo goi się korekta powiek?

Czas gojenia się po korekcie powiek może różnić się w zależności od rodzaju przeprowadzonego zabiegu, indywidualnych cech pacjenta oraz jakości opieki pooperacyjnej. Ważne jest również to, czy pacjent przestrzega zaleceń pooperacyjnych, do których należą przede wszystkim unikanie wysiłku fizycznego przez 2-4 tygodnie po zabiegu oraz stosowanie zaleconych przez lekarza preparatów optymalizujących gojenie się ran.

W gabinetach Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy stosujemy najnowocześniejsze sprzęty i praktyki medyczne, co pozwala ograniczyć okres rekonwalescencji do niezbędnego minimum. Należy jednak być przygotowanym na obecność efektów ubocznych w pierwszych dniach po zabiegu. Typowymi objawami są tu obrzęk, zasinienia oraz ból lub innego rodzaju dyskomfort fizyczny. Te niedogodności zazwyczaj utrzymują się przez 5-10 dni. Po ich całkowitym ustąpieniu i zdjęciu szwów można już podziwiać wstępne rezultaty przeprowadzonej blefaroplastyki. Należy jednak podkreślić, że efekt finalny stabilizuje się w ciągu kolejnych 3-6 miesięcy, w czasie których skóra i tkanki znajdujące się pod nią przystosowują się do nowych warunków.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-