Skip to main content

Komórki macierzyste – rewolucja w ortopedii

Opis dla: Komórki macierzyste – rewolucja w ortopedii

W ostatnich latach wykorzystanie komórek macierzystych w leczeniu stało się bardzo popularne. Traktuje się je jako sposób na spowolnienie procesów starzenia. Jednak jeszcze ciągle trwają badania nad ich nowym wykorzystaniem. komórki macierzyste w ortopedii, ale też w innych dziedzinach medycyny, wyodrębnia się z pobranej krwi. Ich cechą charakterystyczną jest zdolność do samoodnowy oraz przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są poszczególne tkanki naszego organizmu. O komórkach macierzystych mówi się bardzo dużo i często, ponieważ nazywa się je nadzieją medycyny, ale również znalazły zastosowanie w kosmetologii.

Co to są komórki macierzyste?

Komórkę macierzystą nazywa się komórką pnia, ponieważ jest to komórka, która bierze udział w budowaniu każdego żywego organizmu. Może dokonywać podziału nieskończoną ilość razy, a także ma zdolność do różnicowania się do innych typów komórek, które ją otaczają. Może się również sama odnowić, a to oznacza, że zastępuje obumarłe komórki nowymi, czyli przejmuje ich funkcje.

Komórki macierzyste można podzielić na dwa rodzaje, które zależą od tego, skąd są pobierane, czyli:
  • komórki macierzyste embrionalne – pochodzą z krwi pępowinowej i można je pobrać zaraz po narodzeniu dziecka;
  • komórki macierzyste somatyczne – pobiera się je od dorosłego człowieka ze szpiku kostnego, ale też z krwi obwodowej.

Tak pobrane komórki macierzyste można przechowywać przez wiele lat w ciekłym azocie w temperaturze -196 stopni Celsjusza.

Liczba komórek macierzystych w naszym organizmie zależy od wieku, gdyż im człowiek jest starszy, tym jest ich mniej. Zmniejsza się również ich potencjał, czyli aktywność, co jest przyczyną procesów starzenia. Na te komórki wpływa też dieta i aktywny tryb życia.

Jak wykorzystuje się komórki macierzyste w ortopedii?

Jeśli chodzi o ortopedię, to wykorzystuje się tutaj mezenchymalne komórki macierzyste, a są to komórki pobierane od osoby dorosłej. W ortopedii za pomocą tych komórek można leczyć różne kontuzje sportowe oraz uszkodzenia stawów, które są związane, np. z toczącym się procesem zwyrodnieniowym. Tutaj komórki macierzyste można wykorzystać do wspomagania gojenia złamanych kości, a także uzupełniania ubytków w chrząstce stawowej, w leczeniu entezopatii, np. kolana skoczka, albo tendinopatii, np. przewlekłego zapalenia ścięgna Achillesa. Można je również stosować w uszkodzeniach mięśniowych, czyli naderwaniach i zerwaniach, a także przy przeciążeniu albo urazie wiązadeł.

Zastosowanie komórek macierzystych polega na tym, że wstrzykuje się je dokładnie w miejsce, które wymaga regeneracji, gdyż jedną z ich funkcji jest funkcja tropizmu, czyli odbierania bodźców zewnętrznych oraz dostosowywania się do nich. Poprzez to komórka może rozpoznać środowisko, a następnie czekać na sygnał organizmu, w co ma się następnie przekształcić. Dochodzi tutaj do powrotu do stanu sprzed uszkodzenia, ponieważ ma zdolność dzielenia się wiele razy, a powstające komórki są nowe, ale też mają duży potencjał aktywności. Poza tym przeszczepianie komórek macierzystych to małoinwazyjna metoda, ryzyko odrzutu komórek jest minimalne, ponieważ pozyskuje się je z tkanki tłuszczowej powłok brzusznych danego pacjenta, któremu są potem podawane. To zabieg dobrze tolerowany przez pacjentów.

Pobieranie komórek macierzystych jeszcze do dziś budzi sporo wątpliwości, ale i tak ciągle się je bada oraz próbuje znaleźć dla nich nowe zastosowanie. Jeśli Twoim problemem są problemy ortopedyczne, to warto zdecydować się na zabieg komórkami macierzystymi, gdyż efekty takiej metody są naprawdę zadowalające, a nasi specjaliści z Bieńkowscy Clinic dokładają wszelkich starań podczas przeprowadzania zabiegu. Dlatego warto odwiedzić naszą klinikę w Bydgoszczy albo Częstochowie.


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-