Skip to main content

Medycyna regeneracyjna: komórki macierzyste rewolucją w regeneracji!

Opis dla: Medycyna regeneracyjna: komórki macierzyste rewolucją w regeneracji!

Temat komórek macierzystych wzbudza w medycynie ogromne zainteresowanie od wielu lat, a trwające nad nimi badania to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów nauk medycznych. Komórki macierzyste są coraz szerzej wykorzystywane w medycynie, a lista schorzeń, w leczeniu których mogą okazać się niezwykle pomocne, stale się wydłuża. Być może w przyszłości komórki macierzyste będą kluczem do osiągnięcia stanu długowieczności.

Komórki macierzyste – co to takiego?

Komórki macierzyste to komórki znajdujące się w organizmie każdego z nas, mające zdolność do samoodnawiania i różnicowania się w komórki potomne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów komórek macierzystych o różnym potencjale proliferacyjnym oraz zdolnościach do samoodnowy. Biorąc pod uwagę źródło ich pochodzenia, komórki macierzyste możemy podzielić na:

  • embrionalne (zarodkowe) – jak sama nazwa wskazuje występują we wczesnym stadium rozwoju zarodkowego i stanowią najbardziej pierwotne komórki, które są w stanie różnicować się w pierwotną tkankę;
  • płodowe – to komórki o charakterze multipotencjalnym, które pobiera się z krwi pępowinowej, a z nich wytwarzają się poszczególne tkanki czy narządy płodu;
  • somatyczne, inaczej dojrzałe – występują u ludzi dorosłych i jako jedyne są wykorzystywane przy nowoczesnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej.

U dorosłych komórki macierzyste to około 8% wszystkich komórek znajdujących się w organizmie. Ich dokładna liczba jest jednak bezpośrednio uzależniona od naszego wieku oraz aktywności fizycznej. Naturalnie, im człowiek jest młodszy, tym ma większą ilość komórek macierzystych, a ich liczba i zdolność do samoodnowy maleją wraz z upływem czasu. Najmniej inwazyjną metodą pozyskiwania komórek macierzystych jest ich pobieranie z krwi pępowinowej w trakcie porodu. Komórki pochodzące z tego źródła posiadają dodatkowo największy potencjał regeneracyjny.

Komórki macierzyste w medycynie regeneracyjnej i ich niezwykła moc

Co różni komórki macierzyste od zwykłych komórek znajdujących się w naszym organizmie? Przede wszystkim większa plastyczność, co oznacza zdolność wielokrotnego podziału i umiejętność różnicowania się do komórek innej tkanki, np. mięśniowej, kostnej, nerwowej czy komórek krwi. Podanie komórek macierzystych w miejscu uszkodzenia pomaga w regeneracji poprzez wytwarzanie nowej tkanki i aktywację lokalnych procesów naprawczych. Zauważono pozytywne efekty zastosowania komórek macierzystych u chorych po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu czy zawale serca. Prowadzone są też intensywne badania w kierunku włączenia komórek macierzystych do terapii najtrudniejszych w leczeniu chorób, np. Parkinsona, Alzheimera, stwardnienia rozsianego czy urazów rdzenia kręgowego.  

Przeszczep komórek macierzystych przy zabiegach medycyny estetycznej

Komórki macierzyste to prawdziwa nadzieja nie tylko w leczeniu wielu trudnych schorzeń, lecz także sposób na utrzymanie pięknego i młodego wyglądu skóry. Najłatwiej dostępnym źródłem komórek macierzystych u osoby dorosłej jest tkanka tłuszczowa. Podanie komórek macierzystych pochodzących z tkanki tłuszczowej prowadzi m.in. do spłycenia zmarszczek w okolicy skóry twarzy, szyi czy dekoltu, poprawy napięcia skóry, ujednolicenia jej kolorytu, redukcji przebarwień, blizn i rozstępów. Komórki macierzyste wykorzystywane są także przy leczeniu wypadania włosów i łysienia czy regeneracji ścięgien i mięśni. W związku z tym, że u osób dorosłych pobiera się komórki macierzyste dojrzałe, ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Nie ma ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowej, podrażnień czy innych skutków ubocznych.

medycyna regeneracyjna w bienkowscy Clinic – tutaj znajdziesz więcej informacji na temat komórek macierzystych i medycyny regeneracyjnej.

 


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-