Skip to main content

Usuwanie blizn – światło lasera czy naturalny wypełniacz?

Opis dla: Usuwanie blizn – światło lasera czy naturalny wypełniacz?

Usuwanie blizn – jak działa laser Enlighten?

Laser CUTERA EnlightenTM triplex to urządzenie najnowszej generacji, które pozwala zwalczyć wiele problemów skórnych. Jednym z jego zadań jest właśnie usuwanie blizn różnego rodzaju, w tym także rozstępów. Swoją niezwykłą skuteczność zawdzięcza możliwości oddzielnego dobierania parametrów zabiegowych, w tym mocy, długości wiązki i czasu trwania impulsu (nano- lub pikosekundowy). W leczeniu blizn dodatkowo stosuje się soczewkę frakcyjną MLA (Micro Lens Array), co zwiększa głębokość terapii, a przy tym zmniejsza jej inwazyjność. Poprzez nagrzewanie tkanki i jej kontrolowane uszkadzanie pobudza ją do regeneracji. Z użyciem lasera Enlighten najczęściej usuwa się blizny zanikowe, tzw. atroficzne, głównie po trądziku i pooperacyjne, a także rozstępy.

lipotransfer – skuteczna metoda usuwania blizn

Zabieg przeszczepu tłuszczu, bo tym właśnie jest lipotransfer, zwykle kojarzy się z modelowaniem sylwetki. Pobrana tkanka może jednak służyć również do odmładzania twarzy, poprawy jej wolumetrii czy właśnie usuwania blizn. Działa kilkutorowo:

  • wypełnia ubytki tkanki,
  • poprawia jakość i odżywienie skóry – w tym zwiększa jej sprężystość,
  • zmniejsza widoczność blizny.

Dzięki temu przeszczep tłuszczu nie tylko poprawia wygląd miejsca zabiegowego, lecz także wspomaga procesy gojenia. Wszystko to zasługa zawartości komórek macierzystych, choć w niektórych przypadkach zaleca się łączenie lipofillingu z iniekcjami z osocza bogatopłytkowego, aby pomóc w ponownym unaczynieniu tkanki i spotęgować efekt regeneracji. To nie jedyna przewaga, jaką ten zabieg ma nad wypełnieniem blizny sztuczną substancją. Naturalny wypełniacz, jakim jest tłuszcz, nie wiąże się z ryzykiem odrzucenia przez organizm czy wystąpieniem reakcji alergicznej. W ten sposób najczęściej przeprowadza się usuwanie blizn zanikowych, w tym poparzeniowych.

Laserowe usuwanie blizn czy wypełnianie tłuszczem – na co zwrócić uwagę?

Choć oba zabiegi doskonale sprawdzą się w usuwaniu blizn, można dostrzec między nimi zasadnicze różnice. Przeszczep tłuszczu jest operacją, trwającą od 60 do 90 minut i wymaga ok. 7-14 dni rekonwalescencji, podczas której występują zasinienia i obrzęk. Jednak wyraźne efekty można osiągnąć już po jednym zabiegu. Gdy transplantowana tkanka zdąży ponownie się unaczynić, warto powtórzyć procedurę jeszcze 1-2 razy po ok. 6-12 miesiącach. Musimy również pamiętać, że zabieg wymaga odpowiedniej ilości tkanki tłuszczowej w ciele pacjenta.

Procedura z użyciem lasera jest mniej skomplikowana i trwa nieco krócej. Dla osiągnięcia odpowiednich efektów wymagane jest jednak przeprowadzenie serii ok. 2-6 zabiegów w odstępach 3-4 tygodni. Pierwsze rezultaty widać po kilku tygodniach, a proces gojenia zwykle trwa od 2 do 4 dni. Po każdej sesji konieczna jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV oraz stosowanie preparatów wspomagających gojenie, dostępnych w recepcji naszej kliniki.

Laser Enlighten jest częściej stosowany na rozstępy, jednak w przypadku blizn atroficznych oba rozwiązania będą dobrym wyborem. Transplantacja tkanki tłuszczowej pozwala jednocześnie wyszczuplić sylwetkę, ale jest zabiegiem bardziej inwazyjnym. Przy czym zarówno jedna, jak i druga procedura dają trwałe efekty oraz pozwalają osiągnąć efekt regeneracji tkanki, zwłaszcza w połączeniu z iniekcjami osoczem bogatopłytkowym.

Chcesz dowiedzieć się więcej o metodach leczenia blizn? Umów się na konsultację w naszej klinice i przywróć skórze gładkość!


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-