Skip to main content
Usuwanie guzów tarczycy bez operacji – czy to możliwe?

Usuwanie guzów tarczycy bez operacji – czy to możliwe?

Opis dla: Usuwanie guzów tarczycy bez operacji – czy to możliwe?

Guzy tarczycy to w większości przypadków niezłośliwe zmiany, które można leczyć na różne sposoby. Wcale nie musisz decydować się na radykalny zabieg operacyjny, aby pozbyć się tego problemu. Dowiedz się, na czym polega laserowa termoablacja guzów tarczycy i poznaj inne metody likwidacji tego typu zmian.

Przyczyny guzów tarczycy – dlaczego powstają zmiany ogniskowe tarczycy?

Do powstania guzów na gruczole tarczowym mogą przyczynić się predyspozycje genetyczne, a także schorzenia o podłożu autoimmunologicznym, np. choroba Hashimoto. Guzkom tarczycy może sprzyjać deficyt jodu w codziennej diecie. Ryzyko rozwoju zmian rośnie wraz z wiekiem. Częstość występowania guzów tarczycy u kobiet wynosi około 6%, natomiast u mężczyzn tylko 1%.

bienkowscyclinic

Leczenie guzków tarczycy – inwazyjna chirurgia, farmakoterapia i leczenie jodem radioaktywnym

Jedną z niechirurgicznych metod leczenia guzów tarczycy jest odpowiednio dobrana farmakoterapia. W przypadku łagodnych zmian i niedoczynności tarczycy stosuje się np. lewotyroksynę w dawkach supresyjnych. U pacjentów z nadczynnością tarczycy wdraża się tyreostatyki. Niekiedy lekarz może zalecić leczenie jodem promieniotwórczym. Tego typu metoda jest zakazana w przypadku kobiet w ciąży lub planujących potomstwo w najbliższym czasie. Część guzów może mieć jednak charakter nowotworu i kwalifikować się leczenia onkologicznego oraz leczenia operacyjnego.

Echolaser – najnowocześniejsza terapia niezłośliwych zmian 

Echolaser to nowoczesne urządzenie łączące działanie lasera i ultradźwięków. Stworzone zostało z myślą o małoinwazyjnej terapii guzów tarczycy (rak tarczycy wyklucza wcześniejsza biopsja). Sprzęt wytwarza wysokoskoncentrowaną wiązkę fal ultrasonograficznych, która niszczy niepożądaną zmianę, bez naruszania zdrowych tkanek. Dzięki znieczuleniu miejscowemu zabieg laserowego usuwania guzów tarczycy jest dla pacjenta bezbolesny i trwa do kilkudziesięciu minut. Na skórze nie pozostają żadne ślady, blizny czy przebarwienia, a system chłodzenia zapewnia odpowiedni komfort podczas pracy Echolaserem. Lekarz kontroluje przebieg procedury za pomocą stałego podglądu w badaniu USG. Laserowa ablacja guzów tarczycy nie wymaga rekonwalescencji – może być przeprowadzona u wszystkich osób, które nie chcą lub nie mogą skorzystać z klasycznej operacji metodą chirurgiczną i znieczulenia ogólnego.

Czy można zapobiegać guzkom tarczycy? Działania profilaktyczne

Chcąc uniknąć zachorowania, warto dbać o odpowiednią podaż jodu w codziennym menu. W tym celu warto stosować sól kuchenną i spożywać ryby morskie bogate w ten pierwiastek. Innym zaleceniem profilaktycznym, które może zmniejszyć ryzyko rozwoju guzów tarczycy, jest zaprzestanie palenia papierosów.

Inne możliwości Echolasera – leczenie przerostu prostaty

Echolaser to urządzenie o wielofunkcyjnym działaniu. Poza guzkami tarczycy ten sprzęt znajduje zastosowanie w leczeniu łagodnego przerostu prostaty u mężczyzn. Ta mikroinwazyjna metoda zmniejsza objawy schorzenia, działając jedynie w miejscu problemu bez naruszania pobliskich struktur. Zabieg leczenia przerostu prostaty trwa kilkanaście minut – jest przeprowadzany pod kontrolą USG, a proces rekonwalescencji jest dużo szybszy niż w przypadku operacji i wynosi kilka godzin. W przeciwieństwie do metody chirurgicznej ryzyko powikłań jest ograniczone do minimum, co czyni tę terapię tak popularną. Warto dodać, że echolaser nie pozostawia blizn ani nie wpływa na funkcje seksualne mężczyzny.

Chcesz poznać cenę i opinie naszych pacjentów na temat efektów działania Echolasera? Skontaktuj się z naszymi ekspertami z klinik w Bydgoszczy i Częstochowie.

Osoby borykające się z guzkami tarczycy czy z przerostem prostaty zapraszamy do zapoznania się także z innymi artykułami na naszym blogu:

Czy łagodne guzki tarczycy można usuwać za pomocą lasera?

Co to jest chirurgia małoinwazyjna? TOP 5 zabiegów

Jeśli zależy Ci na skutecznej likwidacji guzów tarczycy dzięki małoinwazyjnym technikom, skontaktuj się z naszymi ekspertami z klinik w Bydgoszczy i Częstochowie za pomocą formularza: https://bienkowscyclinic.pl/kontakt

skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-