Wiotkość skóry (utrata jędrności)

WIOTKOŚĆ SKÓRY

Problem wiotkości skóry jest główną przyczyną starzenie. Wynika to zachwiania równowagi między syntezą, a degradacją kolagenu. Zaburzenie to objawia się zmniejszeniem grubości i elastyczności skóry. Z pozoru jest to błahostka natury estetycznej – nic bardziej mylnego! Skóra to pierwsza i najważniejsze bariera ochronna przed czynnikami zewnętrznymi, ponadto uczestniczy w wymianie gazowej, gospodarce wodno-elektrolitową, tłuszczowej i witaminowej oraz termoregulacji. Jest to schorzenie uwarunkowane genetycznie – oznacza to, że dotyczy ono każdego, jednakże przebieg jest różny (zależny od wielu czynników, np. trybu życia). Dlatego bardzo ważna jest pielęgnacja skóry i zapobieganie jej degeneracji.

 

PRZYCZYNY

Utrata jędrności skóry jest procesem naturalnym – związanym z aktywnością wolnych rodników i nie da się go uniknąć. Są to cząsteczki różnych związków chemicznych (najczęściej tlenowych) występujące w całym ciele. Ich aktywność wzrasta pod wpływem stresu oksydacyjnego (nikotyna, nadmierne promieniowanie UV, nadużywanie alkoholu, niezdrowa dieta i brak aktywności fizycznej) i dochodzi do terminacji komórek na poziomie DNA. 

Niestety problem ten dotyczy osób o dużych wahaniach masy ciała – przede wszystkim w trakcie ciąży czy szybkiej utraty wagi. Wynika to z dużego zapotrzebowania na kolagen, z którego produkcją nie nadążają fibroblasty.

PROFILAKTYKA

Wyżej opisany mechanizm można spowolnić, a niekiedy nawet zatrzymać. W tym celu należy podjąć profilaktyczne działania zapobiegające utraty jędrności skóry, takich jak:

  • niepalenie papierosów
  • odpowiednia dieta – bogata w warzywa i owoce, ograniczenie węglowodanów, wyeliminowanie smażonych i tłustych potraw, używanie oliwy z oliwek
  • aktywność fizyczna oraz przebywanie na świeżym powietrzu w bezwietrznym i zacienionym miejscu
  • odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV, krem z wysokim faktorem
  • używanie preparatów z tak zwanymi antyoksydantami (witamina C)
  • używanie preparatów mocno nawilżających
  • odpowiednia suplementacja ( selen, witaminy z grupy B, resweratrol)

SKUTECZNE TERAPIE UJĘDRNIAJĄCE

Każdemu zależy na młodym wyglądzie. Dla nas najważniejsze jest zachować naturalne piękno. Chcąc zawczasu powstrzymać oznaki upływającego czasu skorzystaj z klinik wszystkich technologii i zachowaj piękny wygląd.

POLECANE ZABIEGI W KLINICE

powiązane artykuły