Skip to main content

Poznaj przyszłość medycyny – komórki macierzyste wykorzystywane w medycynie regeneracyjnej

Opis dla: Poznaj przyszłość medycyny – komórki macierzyste wykorzystywa…

Medycyna regeneracyjna stanowi jedną z nowszych gałęzi medycyny, co sprawia, że tempo jej rozwoju jest bardzo szybkie. Na naszych oczach dokonują się istotne odkrycia, które prowadzą do poprawienia jakości życia i odnajdywania sposobów na rozwiązywanie coraz większej ilości problemów pacjentów. Dziedzina ta skupia się na poznawaniu mechanizmów i zawiłości komórek macierzystych, a także sposobów rozwijania metod pozyskiwania ich hodowli. Medycyna regeneracyjna ma na celu wykorzystanie komórek macierzystych do naprawy bądź zastąpienia uszkodzonych czy zużytych organów, tkanek i komórek. Jak zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej wyglądają w praktyce i jakie ma to przełożenie na nasze życie oraz przyszłość medycyny?

Medycyna przyszłości 

Każdy żywy organizm ma naturalny potencjał do samoodnowy i autoregeneracji. Mechanizm ten stoi u podstaw myślenia o medycynie regeneracyjnej, wykorzystującej komórki macierzyste, dzięki którym można stymulować i przyspieszać te procesy. Najszybciej odnawiają się komórki krwi oraz komórki nabłonkowe, z kolei mięśnie i kości potrzebują dużo więcej czasu na regenerację. Kiedy organizm człowieka zostaje nadwyrężony – np. w wyniku poważnego schorzenia czy podeszłego wieku, naturalne zdolności regeneracyjne stają się niewystarczające. Pojawia się więc przestrzeń, w której medycyna regeneracyjna odgrywa istotną rolę. Dzięki niej w sposób innowacyjny i przyszłościowy można symulować te procesy, uzyskując rewelacyjne rezultaty. 

Co warto wiedzieć o komórkach macierzystych?

W organizmie każdego człowieka znajdują się komórki macierzyste, które stanowią ok. 8% wszystkich komórek. Ich wyjątkowa cecha to zdolność do samoodnawiania i różnicowania się w komórki potomne. Można je podzielić na kilka grup ze względu na źródło pochodzenia. Wyróżnia się komórki embrionalne, które występują we wczesnym stadium rozwoju zarodkowego. Są najbardziej pierwotne i mogą różnicować się w pierwotną tkankę. Kolejną grupę stanowią komórki płodowe, które mają charakter multipotencjalny. Pobiera się je z krwi pępowinowej, a z nich wytwarzają się poszczególne tkanki czy narządy płodu. Ostatnią grupą są komórki somatyczne, czyli dojrzałe, które występują u dorosłych. To właśnie te komórki macierzyste wykorzystuje się przy nowoczesnych zabiegach medycyny estetycznej. 

Szerokie zastosowanie medycyny regeneracyjnej

Medycyna regeneracyjna stanowi gorący temat w świecie lekarskim. Jej dynamiczny rozwój sprawia, że wciąż nie znamy dokładnych możliwości komórek macierzystych, dlatego też możemy przypuszczać, że zabiegi z ich wykorzystaniem jeszcze bardziej zrewolucjonizują medycynę i przyniosą większy komfort pacjentom, eliminując ich problemy. 

Obecnie medycyna regeneracyjna wykorzystywana jest m.in. do:

  • leczenia bólu i stanów zapalnych stawów oraz tkanek miękkich, 
  • regeneracji chrząstek stawowych i więzadeł,
  • leczenia zmian zwyrodnieniowych więzadeł, tkanek okołostawowych kończyn i kręgosłupa,
  • leczenia blizn i uszkodzeń pourazowych lub pooperacyjnych skóry,
  • wspomagania regeneracji skóry i tkanki łącznej po zabiegach (np. laserowych). 

W Bieńkowscy Clinic oferujemy kilka zabiegów z zakresu medycyny regeneracyjnej:

Zachęcamy do zapoznania się z tematyką medycyny regeneracyjnej, która stanowi przyszłość medycyny!


skinexpert
Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-