Nadmierne owłosienie, hirsutyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Nadmierne owłosienie, hirsutyzm – przyczyny, objawy, leczenie

Nadmierne lub niechciane owłosienie

Owłosienie, zbyt obfite lub pojawiające się w niewłaściwych miejscach, jest kłopotem natury estetycznej. Uważa się, że nadmierne owłosienie nie ma znaczenia chorobowego. Jednak może być skutkiem zaburzenia działania gruczołów wydzielania wewnętrznego. Wstydzimy się włosów niespodziewanie wyrastających w najmniej odpowiednich miejscach, np. pojawiających się na wardze górnej czy brodzie u kobiety. Może to być czynnikiem utrudniającym kontakty społeczne i zawodowe, szczególnie z nowo poznawanymi osobami.

 

PRZYCZYNY

  • czynniki genetyczne, predyspozycja rodzinna
  • schorzenia endokrynologiczne
  • niepożądane działanie niektórych leków

Obok czynników genetycznych znaczącą rolę odgrywają czynniki hormonalne, zwłaszcza u kobiet. Panie mają mniej owłosienia od mężczyzn, ale na skutek nadmiernej ilości hormonów męskich liczba tego owłosienia może znacząco wzrosnąć. W takim wypadku nawet depilacja laserowa nie pomoże w trwałym usunięciu niechcianych włosów i konieczne będzie leczenie hormonalne.

Fazy wzrostu włosa

ANAGEN – tym mianem określa się fazę wzrostu włosa, w trakcie której jego cebulka odżywiana jest przez naczynia przylegające do mieszka, a melanocyty produkują melaninę. Włos osiąga pełną długość, cebulka jest otwarta, a odżywianie odbywa się przez brodawkę, połączoną z krwiobiegiem. Anagen to faza, w której najlepiej dokonywać depilacji.

KATAGEN – kolejna faza wzrostu włosa, kiedy uwalnia się on z brodawki, a melanocyty nie produkują już melaniny; następuje wstrzymanie procesów rozrodczych zachodzących we włosie.

TELOGEN – faza końcowa, w której włos martwieje i wypada, a jego miejsce zajmuje nowy włos; w trakcie tej fazy nie zaleca się przeprowadzania zabiegów depilacji, gdyż są mało skuteczne.

Metody usuwania włosów

  • klasyczne
  • golenie
  • depilacja woskiem
  • usuwanie mechaniczne
  • lasery
  • VPL/IPL

Klasyczne metody depilacji

Najbardziej nietrwałym sposobem usuwania włosów są klasyczne metody depilacji. Nie naruszają one macierzy włosa, dlatego szybko on odrasta i konieczne jest jego ponowne usunięcie. Problemem jest też to, że u niektórych osób ze skórą wrażliwą pojawiają się odczyny zapalne na substancje zastosowane do takiej depilacji.


ELEKTROLIZA

Innym sposobem depilacji jest elektroliza. Metoda pozwala na trwałe pozbycie się niechcianych włosów, ale jest przy tym bolesna i powolna. Włosy poddaje się działaniu prądu elektrycznego, który uszkadza korzenie kolejnych włosów i wstrzymuje ich wzrost. Pozbycie się nadmiernego owłosienia, nawet z niewielkiego obszaru skóry, wymaga wielu wizyt i wiąże się z ryzykiem infekcji, porażenia prądem, powstania blizn lub rozszerzonych porów.


FOTODEPILACJA

Kolejnym sposobem pozbywania się niechcianego owłosienia jest FOTODEPILACJA. Zastosowanie pulsujących źródeł światła IPL (Intensive Pulsed Light) i VPL (Variable Pulsed Light) gwarantuje lepsze efekty niż elektroliza czy depilacja mechaniczna, jednak nie długotrwałe.

IPL to urządzenie, które wytwarza światło w formie błysku. Jeden błysk, który jesteśmy w stanie dostrzec, to w rzeczywistości kilka lub kilkanaście błysków oddzielonych czasem wolnym od promieni. Mimo iż czas oddziaływania mikroimpulsów jest bardzo krótki (milisekundy), to ich natężenie sprawia, że zabieg jest skuteczny. Co więcej, depilacja ta nie powoduje skutków ubocznych i jest bezbolesna. Warto dodać, że depilacja IPL wykonywana jest również u pacjentów z ciemniejszą karnacją. Urządzenie to sprawdza się przy każdym rodzaju włosów, nie licząc włosów siwych.


epilacja laserowa

Wykorzystanie laserów gwarantuje najtrwalsze efekty depilacji. Wiązka światła, pochodząca z lasera, oddziałuje na cebulkę włosa i powoduje zniszczenie jego macierzy. Po takim zabiegu włos nie odrasta albo odrasta znacznie osłabiony. Czym wyróżnia się epilacja laserowa? To redukcja owłosienia przy wykorzystaniu urządzeń emitujących promieniowanie laserowe o wysokiej energii i odpowiedniej długości fali. W epilacji laserowej wykorzystywane jest zjawisko selektywnej fototermolizy, które polega na podgrzaniu pewnych struktur w skórze (chromoforów). Zawierają one takie barwniki jak melanina (odpowiedzialna za kolor skóry i włosów) czy hemoglobina (barwnik krwi).

Impuls światła, wytwarzany w trakcie zabiegu, podgrzewa włos do temperatury ok. 70°C, co jest wystarczające do jego zniszczenia. Sama skóry otaczająca włosy z tej racji, że zawiera mniej barwnika, nie podgrzewa się tak bardzo i dzięki temu nie dochodzi do jej poparzenia. Zależność jest prosta – im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym zabieg skuteczniejszy. Zaleca się, aby nie opalać się przed zabiegiem depilacji laserowej.

Jednak warto pamiętać o tym, że anagen to jedyna faza wzrostu włosa, w której zabiegi są skuteczne. Z reguły w tym okresie wzrostu znajduje się około 20% włosów i konieczne jest kilkukrotne powtórzenie zabiegu, aby osiągnąć trwałe rezultaty.

Najważniejsze dla skuteczności zabiegu jest uzyskanie odpowiednich gęstości energii. Zbyt małe nie będą skuteczne, zbyt duże spowodują objawy uboczne. Stosowanie epilacji laserowej w naszych Klinikach na przestrzeni ponad 10 lat daje zadowalające rezultaty. Jest to metoda szybka i bezbolesna. Rośnie ilość mężczyzn sięgających po ten zabieg (zarost, przedramiona, plecy, klatka piersiowa).

Dzięki zabiegom laserowym możliwe jest trwałe usunięcie ciemnego owłosienia z każdej żądanej okolicy u pacjentów z białą skórą. Włosy wypadają w momencie zabiegu – czyli efekt kosmetyczny jest osiągany natychmiast. Ilość zabiegów zależy od koloru i grubości włosów, karnacji skóry, okolicy ciała, a także odstępów między kolejnymi zabiegami. Najlepsze wyniki uzyskuje się przy usuwaniu grubych i bardzo ciemnych włosów.

Stosowany w naszej klinice najnowszy Vectus® jest niekwestionowanym liderem wśród urządzeń do epilacji laserowej. Ten znany i lubiany przez pacjentów laser emituje wiązkę promieni świetlnych wnikającą w skórę do mieszka włosowego, gdzie pochłaniana jest przez barwnik skóry i włosów – melaninę. Dlatego bardzo skutecznie możemy usuwać włosy ciemne. Promieniowanie laserowe powoduje trwałe zniszczenie włosa wraz z brodawką, pozostawiając nienaruszoną skórę. Zabiegi należy powtarzać kilkakrotnie, gdyż w czasie jednej sesji usuwamy wyłącznie włosy, które znajdują się w fazie wzrostu. Włosy w stanie „spoczynku” są niewidzialne dla promieniowania laserowego. Po przeprowadzeniu 3 – 4 zabiegów wszystkie włosy w leczonej okolicy doprowadzane są do jednego stadium rozwoju. W ten sposób podczas przeprowadzania kolejnych zabiegów za jednym razem można oddziaływać na większą ilość cebulek, zabieg robi się bardziej efektywny, a wzrost włosów jest hamowany 2-3-krotnie. Do całkowitego usunięcia owłosienia konieczne jest wykonanie od 4 – 6 zabiegów w odstępach od 4-8 tygodni.

 

powiązane artykuły


Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-