Wiele kobiet zmaga się z problemem, jakim jest cellulit, przez który ich skóra staje się nierówna i gąbczasta. Wygląda to mało estetycznie również ze względu na pojawiające się na niej grudki i zagłębienia. Dzieje się tak na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i jej nadmiaru w stosunku do wody i innych produktów przemiany materii. W rezultacie mogą tworzyć się obrzęki, będące efektem zaburzenia cyrkulacji krwi i limfy. Cellulit pojawia się na udach, pośladkach i brzuchu, rzadziej na karku i przedramionach.
Cellulit nie jest tylko problemem natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Odkładający się w naszych udach i pośladkach nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej i złego funkcjonowania krążenia żylno-limfatycznego. Nieprawidłowości dotyczą też samej tkanki tłuszczowej i łącznej.
Skórka pomarańczowa to najlepsze określenie objawów cellulitu, bo właśnie skórę tego owocu przypomina skóra kobiety z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Robi się ona nierówna, pofałdowana, pełna guzków i zgrubień. Mogą one powodować ból w miejscu występowania. Pojawiają się na biodrach, udach, pośladkach, kolanach.
PRZYCZYNY POWSTANIA CELLULITU
Ze względu na powszechność występowania tego schorzenia świat medycyny estetycznej rozpoczął badania mające na celu szczegółowe wyjaśnienie przyczyn powstawania cellulitu, a w konsekwencji zastosowanie odpowiednich, efektywnych terapii, których zadaniem jest jego redukcja i usuwanie.
Są takie okresy w życiu kobiety, kiedy jest ona szczególnie narażona na pojawianie się skórki pomarańczowej. Najczęściej odkładanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej towarzyszy wahaniom hormonalnym, występujących w czasie ciąży lub menopauzy. Zauważa się, że cellulit pojawia się dodatkowo u około 20% kobiet ciężarnych i 25% kobiet przed menopauzą.
Do odkładania się cellulitu może przyczyniać się prowadzony przez nas tryb życia – brak ruchu, nadwaga, zły sposób odżywiania się. Nie bez znaczenia są również takie czynniki jak: stan skóry, stres, przepracowanie, spożywanie zbyt dużej ilość węglowodanów, soli, żywności zawierającej konserwanty i syntetyczne barwniki. Problemy z cellulitem ma ok. 60–70%, a według niektórych badań nawet 85–90% kobiet.
Bez wątpienia największe znaczenie w procesie tworzenia się zmian o charakterze lipodystrofii mają hormony – estrogeny. Ich nadmiar jest odpowiedzialny za uruchomienie procesu prowadzącego do patologicznych zmian.
Dlaczego estrogeny? Hormony te rozszerzają naczynia krwionośne przez zmniejszenie napięcia żył. Na skutek tego przepuszczalność naczyń jest większa i dochodzi do powstania miejscowego obrzęku. Obrzęk ten dotyczy tkanek tłuszczowych, jako że są gorzej odżywione i nieprawidłowo funkcjonują. Komórki tłuszczowe dalej powiększają się i gromadzą się w nich substancje tłuszczowe.
Kolejną zmianą są miejscowe stany zapalne, które kończą się licznymi zwłóknieniami tkanki łącznej. Wiedząc, że główną przyczyną są zaburzenia hormonalne związane z estrogenami, zrozumiały jest fakt, że cellulit występuje przede wszystkim u kobiet. Estrogeny są to bowiem hormony charakterystyczne dla płci żeńskiej. Odpowiedzialne są m.in. za rozwój kobiecych cech płciowych z typowym rozmieszczeniem tkanki.
Hormony przyczyniają się do rozwoju cellulitu, ale wpływ na to mają też nasze zwyczaje żywieniowe, a zwłaszcza ilość i jakość spożywanego pokarmu.
Przyczyn, przez które odkłada się cellulit (nie licząc działania hormonów), jest bardzo wiele. Wśród nich należy widzieć: predyspozycje genetyczne, złe nawyki żywieniowe, zbyt ciasny ubiór, siedzący tryb życia, otyłość, wiek, osłabienie tkanki łącznej, antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą.
Jak zapobiegać cellulitowi
Najlepszymi sposobami zapobiegania odkładaniu się tkanki tłuszczowej są: aktywny tryb życia, regularne podejmowanie wysiłku fizycznego (spacer, bieganie, taniec, pływanie, jazda na rowerze), racjonalne odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, ochrona tkanki tłuszczowej przed mikrourazami. Ponadto należy unikać długotrwałego stania, siedzenia, noszenia obuwia na obcasie powyżej 5 cm, gorących kąpieli i opalania się, co pozwoli na utrzymanie prawidłowego mikrokrążenia żylno-limfatycznego i uchroni nas przed skórką pomarańczową.
Jak badamy cellulit
Badanie USG, badanie ukrwienia tkanek, badanie termowizyjne – wszystkie one służą diagnostyce i rozpoznawaniu cellulitu.
JAK LECZYMY CELLULIT
Ze względu na fakt, iż początkowe zmiany dotyczą układu naczyniowego, leczenie i usuwanie cellulitu przebiega następująco:
- Cellulit powoduje zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, więc leczenie musimy zacząć od zmniejszenia tej przepuszczalności. Pomagają w tym flawonoidy, spośród których najczęściej wybiera się rutynę, kwercytynę, kemferol, hiperynę. Można stosować również przeciwzapalne saponiny (na czele z escyną, ruskogeniną i diosgeniną) albo pochodne puryn (kofeina, teobromina). Te ostatnie znajdują się również w produktach spożywanych codziennie: kawie, kakao, herbacie. Inne związki, wykorzystywane w zwalczaniu skórki pomarańczowej, to: Detralex, Venoruton, Aescin, Otrex, Venolan.
- Leczenie cellulitu musi obejmować również działanie przeciwobrzękowe, które najczęściej sprowadza się do wykonywania masaży i drenaży limfatycznych. Zmniejszenie obrzęku pozwala na dalsze leczenie, którego celem jest spalanie tłuszczów wewnątrz komórek. Aby było to możliwe, należy rozłożyć zbity tłuszcz do wolnych kwasów tłuszczowych. W osiągnięciu takiego stanu pomaga lipaza, enzym rozkładający triglicerydy. Właściwy przebieg procesu wspierają: kofeina, teobromina, aminofilina, dihydroergotamina i jod. Na końcu terapii stosuje się l-karnitynę, która pomaga w transporcie triglicerydów.
Wszystkie wymienione wyżej metody mają na celu stopniowe ograniczenie występowanie cellulitu, a docelowo – jego systematyczne usuwanie. Osoby, które chciałyby poddać się jednemu z zabiegów pomagających zwalczyć cellulit, zapraszamy do naszych klinik w Częstochowie i Bydgoszczy.