Odciski, modzele – przyczyny, objawy, leczenie

Odciski, modzele – przyczyny, objawy, leczenie

MODZEL

Modzel to nieostro odgraniczone od zdrowej skóry zgrubienie warstwy rogowej naskórka, które pojawia się w wyniku permanentnego (stałego/częstego) nacisku lub tarcia określonej okolicy. Zmiany te zlokalizowane są najczęściej na podeszwach stóp lub wewnętrznej powierzchni dłoni, chociaż zdarza się, że mogą pojawić się w okolicy kolan, czy łokci . Modzele często mylone są z nagniotkiem, od którego odróżnia je brak czopa rogowego w centralnej części zmiany.

Modzele są zwykle barwy żółtej lub szarej, nie są wrażliwe na dotyk, w przeciwieństwie od delikatnie zaczerwienionej skóry je otaczającej. 

Nieleczone mogą spowodować nasilony ból i doprowadzić do stanu zapalnego.

 

NAGNIOTKI

Nagniotek potocznie zwany również odciskiem to także lokalnie nagromadzone w nadmiernej ilości komórki rogowe.  Za przyczynę powstania nagniotków, tak jak w przypadku modzeli odpowiada nadmierny nacisk na powierzchnię skóry. Te nieestetyczne, bolesne zmiany lokalizują się najczęściej na palcach stóp. 

Od modzeli odróżnia je występowanie charakterystycznego centralnie umiejscowionego czopa rogowego, który „wrasta“ w głąb skóry powodując ucisk nerwów oraz wrażliwej okostnej, a co za tym idzie znaczną bolesność przy ucisku i chodzeniu. Zmianom towarzyszy często występowanie stanu zapalnego. 

 

PRZYCZYNY

  • nieprawidłowo dobrane obuwie tj. zbyt ciasne obuwie, buty na wysokim obcasie oraz zbyt luźne obcierające stopę podczas chodzenia buty
  • wady anatomiczne stóp np. płaskostopie
  • nieprawidłowy chód
  • nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów

LECZENIE

Tak jak w większości przypadków najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście profilaktyka. Odpowiednio dobrane obuwie, w przypadku wad anatomicznych wizyta u ortopedy, nauka prawidłowego chodu oraz odpowiednio profilowane wkładki i separatory zapobiegające nadmiernemu uciskowi.

Co jednak możemy zrobić kiedy modzel lub nagniotek już się pojawił? 

Kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy w postaci pieczenia, zgrubienie, czy zaczerwienienia skóry należy zająć się jej odpowiednią pielęgnacją i usunąć warstwę nadmiernie nagromadzonych komórek. Tu do wyboru mamy: metody domowe, takie jak np. moczenie stóp w mydlinach, gruboziarnisty peeling oraz tarkę do stóp lub podejście do problemu bardziej profesjonalnie i zgłoszenie się do specjalisty jakim jest podolog. Na tym etapie pedicure medyczny będzie doskonałym rozwiązaniem.

Przy zaawansowanych zmianach, bolesnych odciskach (nagniotkach) czy modzelach zamiast męczyć się z płynami, plastrami i innymi specyfikami dostępnymi w drogeriach czy aptekach warto rozważyć terapię z użyciem zaawansowanego sprzętu jakim jest laser w rękach doświadczonego chirurga. 

JAK LECZYMY ODCISKI W BIEŃKOWSCY CLINIC®

W Bieńkowscy Clinic® rozwiążemy problem nagniotków i modzeli, nawet w tych przypadkach gdy inne metody zawiodły. Do dyspozycji naszych specjalistów są systemy laserowe, w tym chirurgiczny laser CO2. 

Wymienione lasery to bardzo precyzyjne narzędzia, z pomocą których w drastyczny dla zmiany, a zarazem delikatny dla otaczających tkanek sposób jesteśmy w stanie zlikwidować odcisk wraz z wrastającym w głąb skóry czopem rogowym, czasem nazywanym przez pacjentów „korzeniem“.  Pod wpływem energii, którą emituje laser następuje „odparowanie“ lub wycięcie zmiany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, co gwarantuje, że terapia laserowa jest praktycznie bezbolesna. Cały proces jest sterylny i bezkrwawy. Rekonwalescencja po wykonanym zabiegu jest stosunkowo szybka i niekłopotliwa. 

 

POLECANE ZABIEGI W KLINICE

powiązane artykuły


Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-