Poszerzone pory – przyczyny, objawy, leczenie

Poszerzone pory – przyczyny, objawy, leczenie

POSZERZONE PORY

Pory to widoczne na powierzchni skóry ujścia mieszków włosowych, które stanowią jednocześnie odprowadzenie dla substancji produkowanej przez gruczoły łojowe. 

Poszerzone pory cechuje wygląd zbliżony do skórki owoców cytrusowych – skóra pokryta jest widocznymi gołym okiem zagłębieniami. Zlokalizowane są one głównie w okolicy tzw. strefy T, czyli czoła, nosa oraz brody. Nierzadko jednak obejmują również okolicę policzków.

Osoby cierpiące z powodu poszerzonych porów borykają się często także z problemem występowania zaskórników, czy zmian trądzikowych.

 

PRZYCZYNY

Ze względu na bezpośrednie połączenie gruczołów łojowych z mieszkiem włosowym, poszerzenie porów zależne jest bezpośrednio od nadmiernej produkcji  łoju (kluczowego składnika sebum) i częściej dotyczy osób ze skórą mieszaną oraz tłustą.

Przyczyn ich nadmiernego poszerzenia jest jednak więcej i należą do nich: starzenie się skóry oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, w wyniku których skóra tracąc kolagen i elastynę – naturalną podporę, odpowiedzialną za jędrność i napięcie, ulega rozciągnięciu, a pory poszerzeniu. 

Kolejnym niezwykle istotnym czynnikiem jest tu również uwarunkowanie genetyczne do takiej, a nie innej ich budowy.

CO WPŁYWA NA ZWIĘKSZENIE PRODUKCJI ŁOJU

Sebum obecne na powierzchni skóry, którego głównym składnikiem jest właśnie łój spełnia bardzo istotną funkcję ochronną. Zabezpiecza skórę przed szkodliwym wpływem środowiska, chroni ją przed przesuszeniem, drobnoustrojami oraz w pewnym stopniu również promieniowaniem UV. W wyniku oddziaływania różnorodnych czynników zewnątrz i wewnątrzustrojowych produkcja łoju może zostać zaburzona, a jej nadmierne wydzielanie skutkuje poszerzeniem ujść mieszków włosowych, czyli tzw. poszerzeniem porów skóry. 

Czynniki, które mają wpływ na nadmierne wydzielanie tej substancji, a co za tym idzie nadmierne poszerzenie porów podzielić możemy na wewnętrzne, bezpośrednio związane z naszym układem hormonalnym oraz zewnątrzpochodne.

Wśród czynnikiów zewnetrznych wymieniamy:

  • temperatura otoczenia – im wyższa, tym więcej łoju jest produkowane
  • niedobór witamin z grupy B, tj. B2 oraz B6 oraz wit. A
  • nadmierne przesuszanie powierzchni skóry, nadużywanie preparatów matujących, które zaburzają fizjologiczną produkcję sebum oraz blokują ujścia gruczołów łojowych

 

leczenie

Aby w odpowiedni sposób podejść do leczenia pacjenta w Bieńkowscy Clinic® zawsze szczegółowo analizujemy stan jego skóry. Pomocnym narzędziem w tym wypadku jest nie tylko wprawne oko oraz doświadczenie lekarza, ale również obrazowanie 3D.

W przypadku poszerzonych porów wymierne efekty daje terapia laserowa. Pobudzenie procesów regeneracyjnych pozwala na osiągnięcie widocznych i długotrwałych efektów w postaci ich obkurczenia, a także w zależności od zastosowanej technologii: przebudowy, rewitalizacji, wyrównania kolorytu oraz wzrostu napięcia skóry.

Obok zabiegów istotna jest również odpowienia pielęgnacja domowa. Indywidualnie dobrane preparaty oraz stosowanie się do wskazówek lekarza jest w stanie na dłuższy czas utrzymać efekty osiągnięte za pomocą metod dostępnych w klinice. Rozwiązanie stanowi tu indywidualny program dermokosmetyków Universkin®.

 

powiązane artykuły


Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-