Rozstępy – przyczyny, objawy, leczenie

Rozstępy – przyczyny, objawy, leczenie

Rozstępy są problemem coraz powszechniejszym, choć nadal uchodzą za kwestię dość wstydliwą. Najczęściej są pozostałością po okresie ciąży i dotyczą aż 90% kobiet, które urodziły dzieci. Bardzo często dotyczą też mężczyzn, zaczynających uprawiać kulturystykę lub zbyt intensywnie trenujących na siłowni. Na skutek przyrostu masy mięśniowej i wzrostu obwodu powstają uszkodzenia w strukturze skóry. Rozstępy to dolegliwość spotykająca ludzi w różnym wieku – zarówno osoby bardzo młode, jak i dojrzałe.

Czym są rozstępy

Rozstępy są obecnie problemem na tyle częstym, że większość z nas nie miałaby problemu z zdefiniowaniem tego pojęcia. To wrzecionowate pasma ścieńczałej skóry, które przebiegają równoległe wzdłuż niej i sprawiają, że staje się ona pomarszczona. Rozstępy w początkowej fazie są wyniosłe i obrzękowe, potem ulegają stopniowemu zanikowi. Ich powstanie jest praktycznie bezobjawowe, choć może temu procesowi towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia czy bólu.

Powstają one na poziomie skóry właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących kolagen i elastynę. Są to białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, nadając jej odpowiednie napięcie i wpływając na jej jędrność.

U kogo pojawiają się rozstępy

 • u kobiet w ciąży lub w okresie menopauzy
 • u osób otyłych
 • u nastolatków, przechodzących okres dojrzewania
 • u kulturystów
 • u osób o częstych wahaniach wagi
 • u osób będących wielokrotnie na dietach niskokalorycznych
 • u osób zażywających leki steroidowe
 • u osób z predyspozycjami genetycznymi

 

PRZYCZYNY TWORZENIA SIĘ ROZSTĘPÓW

Powodem tworzenia się rozstępów jest niewspółmierność pomiędzy wytrzymałością skóry i siłami ją rozciągającymi (chociażby w wyniku szybkiego wzrostu masy ciała, ciąży, wyczynowego sportu), ale także uwarunkowania genetyczne. Niezależnie od tego występują takie okresy w życiu człowieka, które szczególnie sprzyjają ich powstawaniu: okres ciąży i menopauzy oraz okres dojrzewania. W czasie tym dochodzi do zwiększonej produkcji kortyzolu, który upośledza funkcje fibroblastów i spowalnia syntezę kolagenu.

Pojawiające się rozstępy wskazują na patologię fibroblastów. Jego nieprawidłowe funkcjonowanie powoduje zaburzenia w produkcji dwóch podstawowych białek strukturalnych (kolagenu i elastyny), przez co skóra traci swoją elastyczność i sprężystość.

Fazy tworzenia się rozstępów

 • Faza I (zapalna) – w tym okresie rozstępy mają kolor czerwony, czerwono-winny lub czerwono-niebieski i są równolegle ułożone; rozstępów w tej fazie najłatwiej się pozbyć,
 • Faza II (zanikowa) – rozstępy tracą swoje czerwone zabarwienie, rozjaśniają się i zmniejszają – mówi się, że w tej fazie następuje pozorna regeneracja rozstępów; leczenie w tej fazie poprawia stan skóry, ale nie jest już możliwe całkowite pozbycie się rozstępów.

Lokalizacja rozstępów

Mogą się one pojawiać niemal w każdej okolicy ciała, nie licząc twarzy, rąk i stóp. Jednak najczęściej występują na biodrach, udach czy piersiach w przypadku kobiet oraz okolicy krzyżowo-lędźwiowej i obręczy barkowej w przypadku mężczyzn. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują obustronnie, tj. po obu stronach ciała.

Jak zwalczyć rozstępy

Lepiej niż zwalczać rozstępy jest zapobiegać ich powstawaniu. Jest to możliwe dzięki systematycznemu i starannemu dbaniu o siebie i swoją skórę. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, w okresie ją poprzedzającym i następującym po niej. Oto najważniejsze zasady, które należy przestrzegać, jeśli nie chcemy, aby naszej skórze pojawiły się rozstępy:

 • przestrzeganie odpowiedniej diety, bogatej w witaminy A, E, PP, B5 i mikroelementy, w tym cynk i krzem
 • dbanie o zachowanie stałej wagi, unikanie jej wahań
 • unikanie niskokalorycznych, „cudownych” diet
 • używanie kosmetyków pielęgnacyjnych – kremów (M&M), olejów, żeli na bazie roślinnej, elastyny, kolagenu, witamin, preparatów łożyskowych, acetazolamidów, alfahydroksykwasów.

Przestrzeganie tych zasad jest bardzo ważne, ponieważ leczenie rozstępów jest procesem trudnym i rozciągniętym w czasie. Terapia najczęściej wykorzystuje kilka metod leczenia. Rozpoczyna się od konsultacji u lekarza zajmującego się medycyną estetyczną, wykonującego zabiegi z zakresu laseroterapii i chirurgii plastycznej. Często pacjenci, zwłaszcza jeśli zgłaszają się do leczenia w drugiej fazie rozwoju rozstępów, muszą pogodzić się z tym, że ich całkowite usunięcie nie jest możliwe. Można natomiast znacząco je zredukować, dzięki odbudowie zniszczonej struktury skóry. Wyróżnia się wiele metod usuwania rozstępów. Te sprawdzone, stosowane przez ekspertów z naszych klinik przedstawiamy poniżej.

Usuwanie rozstępów

Najskuteczniejszą metodą leczenia rozstępów jest laseroterapia. Zabiegi laserowe regenerują tkanki i je remodelują oraz poprawiają koloryt skóry. To metoda nieinwazyjna lub mało inwazyjna, a przy tym niezwykle bezpieczna – pod warunkiem, że operatorem jest doświadczony specjalista. Zastosowanie laserów frakcyjnych prowadzi do wytworzenia młodych komórek skóry i naskórka, zastępując wyspowo uszkodzone komórki oraz zapewniając lepszy metabolizm i syntezę białka. Obok laserów frakcyjnych stosuje się również terapie wykorzystujące RF – Accent Prime, Venus Legacy. Umożliwiają one obkurczenie kolagenu, a co za tym idzie – lifting i ujędrnienie skóry.


LASERY FRAKCYJNE

Laser Fraxel re:store Dual (1550nm i 1924nm) – najnowszej generacji laser frakcyjny wykonuje w skórze objętej leczeniem tysiące drobnych, głębokich mikrouszkodzeń termicznych – tak zwanych stref mikrotermalnych. Komórki skóry (mostki) wokół tych stref pozostają nietknięte i aktywnie uczestniczą w procesach szybkiej odnowy, a po zabiegu nie są widoczne żadne uszkodzenia czy rany.

Skóra po Fraxelu może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Pacjent odczuwa nieznaczne pieczenie i swędzenie. W drugim dniu obrzęk zmniejsza się, natomiast rumień ustępuje przez kilka dni. Od 3 doby występuje złuszczanie starego naskórka. Po upływie 6-7 dni skóra powraca do normalnego i zdrowego wyglądu.

W trakcie jednego zabiegu ściśle kontrolowanemu uszkodzeniu poddane jest od 20-48% powierzchni skóry. Nowe mnożące się komórki naskórka posiadają większy potencjał biologiczny, rozstępy ulegają przebudowie i unaczynieniu, co skutkuje ich obkurczeniem i wzmocnieniem skóry. Pacjenci odczuwają natychmiastową poprawę stanu skóry po każdym zabiegu. Proces odbudowy włókien kolagenowych powoduje, że wynik leczenia postępuje i nasila się w ciągu kilku, kilkunastu tygodni  po zabiegu.

Cechy zabiegu Fraxel®:

 • resurfacing naskórka ze skróconym czasem rekonwalescencji pacjenta
 • stosowanie w różnych obszarach ciała i do wszystkich typów skóry
 • terapia laserem jest szybka, bardzo bezpieczna, całkowicie i precyzyjnie kontrolowana oraz przewidywalna
 • zapewnia pacjentowi jednolite i spektakularne efekty estetyczne

Laser Mosaic eco2 Plus (10600nm) – to najbardziej skuteczny sposób walki z rozstępami. Ten ultra precyzyjny laser pozwala osiągnąć błyskawiczne i bardzo spektakularne efekty w postaci trwałej redukcji blizn potrądzikowych, pooparzeniowych i pooperacyjnych, rozstępów, a także zmarszczek i wiotkości skóry już po dwóch zabiegach.

Laser eco2 emituje wiązkę światła bardzo silnie pochłanianego przez uwodnione – żywe tkanki. Laser w odróżnieniu od Fraxela Re:store jest ablacyjny (dochodzi do odparowania kolumn skóry i naskórka) z możliwością kontroli remodelingu leczonej skóry. W tym mechanizmie dochodzi do efektu kontrolowanej i natychmiastowej wymiany skóry starej i zmęczonej na nową i zdrową.

Laser Power PIXEL Pro (2940nm) – laser Erb:Yag – jeden z pierwszych laserów frakcyjnych na polskim rynku – nasz „koń pociągowy” w walce z niedoskonałościami skóry, w tym z rozstępami. Mimo starszych rozwiązań technologicznych – skuteczny i bardzo bezpieczny a przy tym „przyjazny finansowo” dla pacjentów.
Matryca lasera Pixel skonstruowana została tak, aby doprowadzić do powstania zespołu punktów (pixeli) – mikro urazów termalnych – pozostawiających pomiędzy sobą nienaruszone – zdrowe „mostki” tkanki, swoiste rezerwuary przyspieszające leczenie danego obszaru. Laser jest ablacyjny, jednak pozbawiony efektu koagulacji tkanek (zimny laser).
Zabieg ten jest prawie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, co znacząco odróżnia go od innych laserów frakcyjnych. Po zabiegu laserem Pixel gojenie trwa tylko 48h, a dyskomfort pacjenta po zabiegu jest minimalny w stosunku do innych zabiegów.


POLE RADIOWE Accent Prime™

Accent Prime™  – medyczny system do nieinwazyjnego modelowania sylwetki oraz ujędrniania skóry ciała i twarzy. Innowacyjne połączenie technologii radiofrekwencji i ultradźwięków. Poprzez odpowiednie zastosowanie różnych głowic podgrzaniu ulegają odpowiednio warstwy skóry i tkanki podskórnej.

Natychmiastowym efektem głębokiego podgrzewania skóry właściwej i tkanki podskórnej jest rozszczepienie poprzecznych wiązań łączących włókna kolagenu –  rozkręcenie  spiralnej  struktury i rozerwanie pęczków kolagenu . Proces ten skutkuje pobudzeniem fibroblastów  – komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu w skórze. Dochodzi do nasilonej syntezy nowych włókien i reorganizacji ich trójwymiarowej struktury w pęczki. Proces tej reorganizacji kolagenu zwanej remodelingiem  powoduje stopniowe pogrubienie i odbudowę skóry właściwej, wzrost napięcia i elastyczności oraz poprawę jakości i wyglądu skóry.
Wszystkie powyższe procesy powodują zmniejszenie objętości i poprawę funkcjonowania tkanki tłuszczowej, a także wzrost sprężystości i poprawę struktury i jakości tkanki łącznej oraz skóry. Widoczne efekty to redukcja rozstępów, zmarszczek, lifting skóry i redukcja cellulitu.

Zapewnia to efekt wygładzenia i liftingu skóry oraz zmian objętościowych – modelowania sylwetki poprzez:

 • obkurczenie i reorganizację włókien kolagenu – lifting i ujędrnienie skóry
 • wzrost syntezy nowego kolagenu oraz wzrost napięcia i obkurczenie tkanki włókien łącznej – remodeling, poprawa konturów i struktury 3D skóry
 • wzmożony drenaż płynu obrzękowego tkanki tłuszczowej – redukcja cellulitu i objętości tkanki tłuszczowej

PEELING CHEMICZNY

Metoda mało skuteczna, wyparta przez znacznie bardziej skuteczną laseroterapię. W peelingach chemicznych stosowanych w leczeniu rozstępów wykorzystywane są najczęściej dwie substancje: kwas glikolowy oraz kwas trójchlorooctowy. Zabiegi polegają na aplikacji kwasów na miejsca dotknięte rozstępami. Powoduje to stymulację skóry i następowe delikatne złuszczanie się naskórka, a w przypadku peelingu TCA złuszczanie się jest znacznie większe niż po kwasie glikolowym. Przykładem takiego peelingu jest zabieg – Body Peel, poprawiający kondycję skóry wybranych obszarów ciała. Wykorzystuje działanie kwasu glikolowego w stężeniu 70%. Dzięki jego zastosowaniu uzyskuje się niezwykle intensywne działanie stymulujące skórę właściwą. Zabieg powinien być powtarzany co 15-20 dni przez okres co najmniej 3 miesięcy.


MEZOTERAPIA

Wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek specjalnie opracowanych preparatów (Restylane Vital Light – hydrobalans) i koktajli z różnych substancji w celu indukowania odpowiedzi fibroblastów w skórze właściwej z resyntezą kolagenu. W przypadku usuwania rozstępów stosuje się najczęściej organiczną krzemionkę, kwas hialuronowy, aminokwasy, kwasy nukleinowe, kwas mlekowy oraz witaminy i składniki mineralne. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ cienka igła wkłuwana jest w skórę wcześniej znieczuloną kremem. Pacjent odczuwa jedynie delikatne ukłucie.


OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE PRP- BIOREWITALIZACJA KOMÓRKAMI MACIERZYSTYMI

Terapia PRP wpływa na wyglądu skóry, poprawiając jej funkcjonowanie, elastyczność, napięcie i gęstość. Dochodzi do lepszego ukrwienia i zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny w skórze.


LECZENIE FOTOMODULACJĄ LED triWings

TriWings® stanowi najsilniejszy i najskuteczniejszy na świecie system leczenia fotomodulacją LED, łączący wiele kolorów światła w celu wywołania w tkankach interakcji redukujących stres oksydacyjny, reakcje zapalne, wspomagających leczenie chorej bądź uszkodzonej skóry oraz wpływających na proces pigmentacji i przebudowy rozstępów.


LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

Retinoidy powodują normalizację procesów rogowacenia, wpływ na procesy zapalne w skórze, zapobiegają degradacji kolagenu, stymulują fibroblasty do syntezy kolagenu.


CHIRURGICZNE WYCIĘCIE ROZSTĘPÓW

To niewątpliwie najmniej popularna metoda – polega na wycięciu obszaru skóry dotkniętej problemem. Niestety wiąże się ona z powstaniem blizny w miejscu rozstępów. Zatem w miejsce „starej” blizny – rozstępy bowiem to nic innego jak blizny – pojawia się „nowa” blizna.

DEDYKOWANE ZABIEGI W KLINICE

Stellar™ OPL (rumień, przebarwienia, fotostarzenie)

OptiLight (Leczenie zespołu suchego oka)

ResurFX™ (przebarwienia, fotostarzenie, wiotkość skóry)

Photofabulous™ – Połączenie fototerapii OPL oraz laseroterapii ResurFX™

AQUAPURE – hydropeeling z aktywnymi substancjami

ECHOLASER® – INNOWACYJNE LECZENIE ŁAGODNEGO PRZEROSTU PROSTATY

ECHOLASER® – INNOWACYJNE LECZENIE ŁAGODNYCH GUZKÓW TARCZYCY

Powiększanie penisa

Plastyka chirurgiczna wędzidełka prącia (frenuloplastyka)

Ginekomastia (przerost sutka u mężczyzn) – leczenie ginekomastii

Leczenie trądziku u mężczyzn

Blefaroplastyka (plastyka powiek)

Leczenie łysienia

Medycyna regeneracyjna – zabiegi

Kwas hialuronowy – mezoterapia kwasem hialuronowym hydrobalans / soft lifting

Kwas hialuronowy – wypełnianie zmarszczek / soft filling

Kwas hialuronowy – lifting wolumetryczny

Nutacyjna Liposukcja Infradźwiękowa N.I.L.

Kwas hialuronowy – powiększanie i modelowanie ust

Mezoterapia Nucleofill – lifting na poziomie komórkowym

Leczenie Ginekomastii (prawdziwej i rzekomej)

LIFTING WARGI GÓRNEJ – LIP LIFT – powiększanie górnej wargi, modelowanie ust

Nieinwazyjne leczenie żylaków – EVLT – wewnątrznaczyniowa, laserowa terapia żylaków

Mezoterapia

Mezoterapia – atelokolagen (Nithya)

Toksyna botulinowa (botoks) – usuwanie zmarszczek mimicznych botoksem

Toksyna botulinowa – leczenie migreny botoksem

Toksyna botulinowa (botoks) – leczenie bruksizmu botoksem

Toksyna botulinowa (botoks)- leczenie nadpotliwości botoksem

Lipoliza iniekcyjna, usuwanie tkanki tłuszczowej

Infuzja tlenowa Intraceuticals

Infuzja tlenowa Be Ceuticals

Usuwanie przebarwień Cosmelan / Dermamelan (terapia depigmentacyjna)

Peelingi medyczne (zabiegi na fotouszkodzenia, trądzik, przebarwienia)

Nici liftingujące Spring Thread – niechirurgiczny lifting twarzy i ciała

Nici rewitalizujące wchłanialne PDO*

Microlipotransfer/ Lipofilling – autologiczna tkanka tłuszczowa do korekty objętości

Nanolipotransfer – rewitalizacja własnymi komórkami macierzystymi z tkanki tłuszczowej (ADSC)

SNIF – super precyzyjny śródskórny przeszczep tkanki tłuszczowej

Laser Cutera Enlighten Triplex Pico MLA (głębokie odmłodzenie, ujędrnienie wiotkiej skóry, leczenie blizn, rozstępów)

Laser Cutera Enlighten Triplex technologia pikosekundowa (usuwanie tatuaży, makijażu permanentnego)

Laser Fraxel Dual (leczenie przebarwień, fotostarzenia, poszerzonych porów, blizn, rozstępów)

Laser frakcyjny CO2 (głębokie odmłodzenie, redukcja wiotkości skóry, blizn, rozstępów)

Laser frakcyjny Power Pixel Pro (leczenie fotostarzenia, poszerzonych porów, blizn, rozstępów)

Laser frakcyjny Q-Switch Clearlift (usuwanie przebarwień, lifting twarzy)

Laser Q-Switch Medlite C6 Hoya Con Bio (usuwanie tatuażu, makijażu permanentnego, wybielanie przebarwień)

Laser Cutera Excel V+ 1064nm (leczenie naczynek, naczyniaków i żylaków)

Laser Cutera Excel V+ 532nm (leczenie malformacji naczyniowych, fotostarzenia)

Laser Cutera Excel V+ zabieg Genesis V (leczenie fotostarzenia, przebarwień, rumienia)

Depilacja / epilacja laserowa – Laser Palomar Vectus

Laser frakcyjny CO2 – chirurgia laserowa

Fototerapia Harmony Dye-VL/ VPL (rumień, przebarwienia, fotostarzenie)

Termolifting Harmony NIR

Fototerapia lampą Led (TriWings)

truSculpt® flex
(budowanie i rzeźbienie mięśni)

HIFU – Ultraformer (lifting, modelowanie sylwetki)

HIFU – Scizer – redukcja tkanki tłuszczowej (miejscowa otyłość, cellulit)

Mikrofale Coolwaves™ – Onda (terapia miejscowej otyłości, cellulitu, wiotkości skóry)

Radiofrekwencja z ultradźwiękami Accent Prime

Radiofrekwencja z polem magnetycznym Venus Legacy

Radiofrekwencja Pelleve

Radiofrekwencja podskórna Attiva

LPG Endermologie Endermolift (lifting twarzy)

LPG Endermologie Lipomassage (ujędrnianie ciała, redukcja cellulitu)

Endolaser Cellulaze (liposukcja laserowa, leczenie cellulitu)

Universkin™ – spersonalizowane kosmetyki do pielęgnacji domowej

Dermatoskopia, badanie dermatoskopowe

Dermatochirurgia i dermatoonkologia

Xanthelasma (kępki żółte, żółtaki) – usuwanie laserem i chirurgicznie

Gradówka – leczenie

Obrzezanie (cyrkumcyzja) – usunięcie napletka

Nadmierne owłosienie – usuwanie zbędnego owłosienia

Trichoskopia – badanie włosów i skóry głowy

Terapia bólu, zwyrodnień stawów

Leczenie kontuzji, urazów sportowych

Odnowa biologiczna (bioregeneracja)

Osocze bogatopłytkowe (PRP) – czynniki wzrostu

Osocze bogatopłytkowe HD (Arthrex ACP) – czynniki wzrostu

Fibryna bogatopłytkowa – sprawdzony stymulator tkankowy

Regenera Activa – leczenie łysienia androgenowego

Dr. CYJ Hair Filler – peptydowa terapia włosów i skóry głowy

Produkty przeciw wypadaniu włosów HairMax – technologia laserowa LLLT, produkty pielęgnacyjne, suplementy diety

Zabieg lampą leczniczą na włosy Scar Repair + fotomodulacja LED

Meso-roller – terapia łysienia

Miniflebektomia – małoinwazyjne usuwanie żylaków

Skleroterapia – nieinwazyjne leczenie żylaków

Komórki macierzyste

HIFU ULTRAVERA – lifting pochwy, leczenie nietrzymania moczu

Laser Monalisa Touch – odmładzanie okolic intymnych, leczenie nietrzymania moczu

Rozjaśnianie skóry krocza, wybielanie okolic intymnych

Plastyka warg sromowych – labioplastyka

Plastyka pochwy – vaginoplastyka

Plastyka krocza po porodzie

Powiększanie warg sromowych kwasem hialuronowym

Powiększanie warg sromowych własną tkanką tłuszczową

Profilaktyka rozstępów i wiotkości skóry – zapobieganie rozstępom w ciąży

Zwalczanie obrzęków i ciężkości nóg w ciąży

Nieinwazyjne zabiegi na twarz (w przebiegu ciąży)

Nieinwazyjne zabiegi na ciało (w przebiegu ciąży)

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz dla kobiet w czasie karmienia piersią

Zabiegi pielęgnacyjne na ciało, które można wykonać w czasie karmienia piersią

Zabiegi na rozstępy na piersiach, udach i brzuchu

Cellulit (pośladki, uda) – leczenie

Skuteczne zabiegi na wiotkość skóry

Blizna po cesarskim cięciu – leczenie

Terapie modelujące sylwetkę dla kobiet po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży – terapie skóry owłosionej i włosów dla kobiet po porodzie

Zabiegi odmładzające dla mężczyzn

Leczenie rumienia i poszerzonych naczynek u mężczyzn

Modelowanie sylwetki dla mężczyzn – rzeźba mięśni bez siłowni

Usuwanie niechcianego tatuażu – skuteczne zabiegi

Zabiegi na rozstępy i blizny dla mężczyzn

Mene&Moy Skin Rejuvenation System

POWIĄZANE ARTYKUŁY


Copyright © www.bienkowscyclinic.pl 2003-